قمار بزرگ مکرون؛ چرا او پارلمان فرانسه را منحل کرد؟

قمار بزرگ مکرون؛ چرا او پارلمان فرانسه را منحل کرد؟

با وجود موفقیت راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا، راست میانه همچنان قدرتمندترین بلوک این پارلمان باقی ماند. با این حال، امانوئل مکرون بزرگترین شگفتی پس از انتخابات را رقم زد و در «قماری بزرگ» با انحلال پارلمان، رقابت سیاسی را به داخل فرانسه کشاند. در آلمان و اسپانیا هم احزاب حاکم نتایجی ضعیف به دست آوردند. در کشور‌های دیگر، اما راست افراطی موفقیت چندانی نداشت. در مجارستان اقبال به ملی‌گرایان هوادار ویکتور اوربان کاهش قابل توجهی یافت. در لهستان حزب هوادار اتحادیه اروپا به پیروزی رسید. اورزولا فون‌درلاین رئیس کمیسیون اروپا گفت در پارلمان اروپا ائتلاف راست میانه همچنان قدرتمند‌ترین بلوک و «سنگری» در مقابل راست و چپ افراطی باقی خواهد ماند.

با پایان شمارش آرا در اکثر کشور‌های اروپایی، نتایج انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا تا حدود بسیار زیادی مشخص شده و در چند کشور بزرگ عضو این اتحادیه، چون آلمان، فرانسه، اسپانیا، اتریش و بلژیک با شگفتی همراه بوده است.

بنابر آخرین برآورد‌ها تا پایان روز یکشنبه ۹ ژوئن، تقسیم کرسی‌ها در پارلمان اروپا که ۷۲۰ نماینده دارد چنین بوده است:

حزب مردم اروپا ۱۸۹ کرسی (۱۲ کرسی بیشتر از دور قبل در سال ۲۰۱۹)

حزب سوسیال دموکرات ۱۳۵ کرسی (۵ کرسی کمتر از دور قبل)

حزب تجدید اروپا ۸۳ کرسی (۱۹ کرسی کمتر از دور قبل)

محافظه‌کاران و رفرم‌گرایان ۷۲ کرسی (چهار کرسی بیشتر از دور قبل)

حزب هویت و دموکراسی ۵۸ کرسی (یک کرسی کمتر از دور قبل)

حزب سبز ۵۳ کرسی (۱۹ کرسی کمتر از دور قبل)

نمایندگان مستقل ۴۵ کرسی (۵ کرسی کمتر از دور قبل)

چپ‌گرایان ۳۵ کرسی (دو کرسی کمتر از دور قبل)

به عبارت دیگر، حزب مردم اروپا (EPP) با کسب ۱۸۹ کرسی همچنان خود را به عنوان بزرگترین بلوک سیاسی در پارلمان اروپا مطرح کرد و حزب سوسیال دموکرات هم با کسب ۱۳۵ کرسی همچنان دومین حزب بزرگ سیاسی اتحادیه اروپا باقی ماند.

 

با این حال احزابی، چون حزب تجدید (لیبرال) و حزب سبز هر کدام با از دست دادن ۱۹ کرسی نتایج «مایوس‌کننده‌ای» داشتند و در برابر احزاب دست‌راستی، چون حزب محافظه‌کاران و رفرم‌گرایان با کسب ۷۲ کرسی که چهار کرسی بیشتر از انتخابات سال ۲۰۱۹ است ابراز پیروزی کردند.

اولین پس‌لرزه انتخابات پاریس را لرزاند

همزمان با به پایان رسیدن آخرین روز رای‌گیری انتخابات پارلمان اروپا و انتشار برآورد‌ها از پیروزی ۳۰ درصدی حزب راست‌گرای «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن در فرانسه، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری این کشور با انحلال پارلمان از برگزاری انتخابات فوری ظرف چند هفته آینده خبر داد.

مکرون تاریخ برگزاری انتخابات‌های فوری را ۳۰ ژوئن (سه هفته دیگر) و هفتم ژوئیه (چهار هفته دیگر) اعلام کرده است.

این تصمیم غیرمنتظره آقای مکرون که یکشنبه شب - ۹ ژوئن - اعلام شد در پی آن بود که برآورد‌های اولیه مبتنی بر نظرسنجی‌ها از رای‌دهندگان فرانسوی پیش‌بینی کردند حزب «تجدید» به رهبری امانوئل مکرون تنها حدود ۱۵ درصد از آرا در انتخابات پارلمان اروپا را کسب کرده و دیگر حزب اصلی، یعنی سوسیالیست‌ها به رهبری رافائل گلوکسمن، حدود ۱۴ درصد آرا را کسب کرده است.

مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای «اجتماع ملی»، در واکنش به استقبال چشمگیر رای‌دهندگان از حزب او گفته آماده تحویل گرفتن قدرت است.

اگر چه به نظر می‌رسد حزب راست‌گرای خانم لوپن در آستانه کسب یک پیروزی تاریخی برای محافظه‌کاران و راست‌گرایان در فرانسه است، اما جمع آرای احزاب میانه‌رو و چپ که از امانوئل مکرون حمایت می‌کنند بسیار بیشتر از حزب خانم لوپن است و احتمالا به همین دلیل است که رئیس‌جمهوری فرانسه «با اطمینان خاطر» و در واکنشی سریع از انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات فوری خبر داده است.

علاوه بر دو حزب «تجدید» (مکرون) و سوسیالیست‌ها (گلوکسمن) که برآورد شده است به ترتیب ۱۵ و ۱۴ درصد آرا را کسب کرده‌اند، برآورد شده است که حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» هم ۸/۳ آٰرا و حزب سبز فرانسه هم ۵/۲ آرا را کسب کند.

حدود ۳۶۰ میلیون نفر در آخرین روز انتخابات پارلمان اروپا در ۲۱ کشور پای صندوق‌های رای رفته‌اند، از جمله در آلمان، فرانسه، اسپانیا و لهستان.

این انتخابات چهار روزه از پنجشنبه در هلند شروع شد و رای‌گیری در شش کشور پایان یافته است.

بر اساس نظرسنجی‌ها، احزاب بزرگ و طرفدار اتحادیه اروپا اکثریت خود را حفظ خواهند کرد، اما جریان‌ها و احزاب راست‌گرا و ملی‌گرا کرسی‌های بیشتری را در این پارلمان ۷۲۰ نفره به دست خواهند آورد.

این نخستین انتخابات پارلمان اروپا پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.