9 راهکار علمی برای شاد‌تر بودن

9 راهکار علمی برای شاد‌تر بودن

مترجم: سیما زعفرانچی- «خبرجنوب»/ یک مطالعه جدید، شواهدی پیدا کرده که تاثیر چند راهکار برای شادتر زندگی کردن را نشان داده است. در ادامه این راهکارها را می‌خوانید:

  1. - تمرین سپاسگزاری: اگرچه محققان همچنان در حال بررسی فواید بلندمدت تشکر و سپاسگزاری هستند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که بیان قدردانی (مثلاً نوشتن نامه یا پیامک سپاسگزاری) می‌تواند شادی را به سرعت افزایش دهد و تاثیر مثبت آن ممکن است تا یک روز باقی بماند.

  2. - اجتماعی‌تر باشید: زمانی که افراد تصمیم دارند نیاز "تعلق خاطر" خود را رفع کنند، اغلب به برقراری روابط صمیمی مثل روابط عاشقانه و دوستی‌های نزدیک فکر می‌کنند. اما بهتر است بدانید که برقراری ارتباط های کوتاه با غریبه‌ها نیز می‌تواند مفید و شادی بخش باشد. مخصوصاً زمانی که افراد در این تعاملات، به شیوه‌ای برون‌گرا، یعنی قاطع و پرحرف، رفتار کنند.

  3. - به جنبه‌ مثبت وقایع نگاه کنید: افراد مثبت‌اندیش بیشتر نیمه پر لیوان را می‌ببینند. اگرچه اثر شادی بخش و مثبت چنین رفتاری ممکن است طولانی مدت نباشد، اما معمولاً حس ناخوشایند و استرس فعلی که با آن مواجه هستیم را از ما دور می‌کند

  4. - خلاقیت و تازگی را به چیزهای روتین اضافه کنید: از آنجایی که ما به کارها و چیزهای پرتکرار عادت می‌کنیم، با گذشت زمان، محرک‌های لذت‌بخش اولیه دیگر ما را به اندازه قبل خوشحال نمی‌کنند. ایجاد تغییر و خلاقیت در کارها می‌تواند راهی برای افزایش شادی ما باشد. به عنوان مثال، ماکارونی خود را با چاپ استیک بخورید یا برای تعطیلات آخر هفته یک فعالیت جدید برنامه ریزی کنید.

  5. - .ادای شاد بودن را دربیاورید: رفتار یک فرد معمولاً با حالت درونی‌اش همخوانی دارد، اما این اصل می‌تواند در جهت مخالف نیز کار کند. به زبان ساده، همانطور که احساس شادی می‌تواند بر رفتار تأثیر مثبت بگذارد، تقلید رفتار شادی و خوشحال بودن نیز می‌تواند شما را در حالت روحی بهتری قرار دهد. پس گاهی لبخند بزنید.

  6. - به دیگران کمک کنید: یک روش دیگر برای افزایش شادی، کمک به دیگران است. تحقیقات مربوط به رفتارهای اجتماعی و کارهای داوطلبانه نشان داده است که بخشیدن پول به دیگران بزرگ‌ترین تاثیرات مثبت عاطفی را در پی دارد. اهدای کمک های مالی داوطلبانه (یعنی آزادی در انتخاب زمان و مقدار مبلغ) و مشاهده تاثیر آن بر فرد گیرنده، مستقیماً موجب تغییرات مثبت خلق و خو و افزایش شادی در افراد کمک کننده می شود.

  7. - به فکر "آینده‌ بهتر" احتمالی نباشید: چرا؟ چون دانستن اینکه محصولی که دارید در آینده نزدیک بهبود خواهد یافت، اغلب شادی فعلی شما با آن محصول را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، دانستن اینکه نسخه پیشرفته‌تری از گوشی هوشمند فعلی شما به زودی عرضه می‌شود می‌تواند لذت شما را از کار با نسخه‌ای که دارید، کاهش دهد.

  8. - زمان کمتری را به کارهای ناخوشایند اختصاص دهید: آیا از انجام کارهای خانه مانند تمیزکاری یا جاروبرقی، لذت می‌برید؟ اگر نه، تنها نیستید. گاهی اوقات اختصاص زمان کمتر به این وظایف می‌تواند شادی را افزایش دهد. چگونه؟ مثلا یک روش این است که از کمال‌گرایی دست بردارید و کارهای خانه را سریع‌تر انجام دهید.  

  9. - استفاده هوشمندانه‌تر از گوشی و رسانه‌های اجتماعی: محدود کردن مدت زمان استفاده از گوشی موبایل روشی دیگر برای بهبود خلق و خو و افزایش حس شادی است. به عنوان مثال، در طول گردش و معاشرت با دوستان، چک نکردن مداوم گوشی، حواس‌پرتی را کاهش داده و میزان لذت شما از بودن در جمع را افزایش می دهد. در خصوص استفاده از رسانه‌های اجتماعی نیز مشخص شده است که عدم استفاده طولانی مدت از این رسانه ها با شادی و رضایت بیشتر از زندگی ارتباط مستقیم دارد.

منبع: psychologytoday