فیلم کوتاه| "هشت"، اثر آچیم واسیچ

شجاع انوری- سرویس فرهنگ و هنر/ در نظر دارم از این پس، هر از چندی، برای مخاطبان هم‌راه و هم‌دل، فیلم‌های کوتاه و انیمیشن‌های کوتاه ارزش‌مند و خاص را به اشتراک بگذارم.

برای اولین اکران می‌روم سراغ یکی از فیلم‌های مورد علاقه‌ام: فیلم کوتاه هشت، اثر آچیم واسیچ

هشت، فیلمی کوتاه به کارگردانی آچیم واسیچ، کارگردان اهل صربستان است که در سال ۲۰۱۰ ، چهارده سال پیش منتشر شد. این فیلم ۱۰ دقیقه‌ای، ماجرای دو سرباز از دو جبهه‌ی مخالف را نشان می‌دهد که در اعماق جنگلی دورافتاده و در جنگی ناشناخته در مقابل یک‌دیگر قرار گرفته‌اند. این دو برای رهایی از دست یک‌دیگر وارد بازیِ خطرناکی می‌شوند که بی‌شباهت به بازی دوز X O نیست! (هر سرباز با نشان‌های X و O مشخص شده‌اند)

آن‌چه فیلم‌ساز جوان صربستانی قصد نمایش‌اش را دارد، تعریفی جالب و سرگرم کننده از جنگ است! مثل این که جنگ شبیه یک بازی دوز X O باشد، با این تفاوت که در نهایت این «سرنوشت» است که به پیروزی می‌رسد، نه هیچ‌کدام از طرفین. شاید فیلم‌ساز می‌خواهد جنگ را از ساحتی ناانسانی و ربات‌وار به ساحتی کاملن انسانی بکشاند و آن را در درون همان جنگ به مبارزه بطلبد و منکوب‌اش کند. من که این‌طور می‌اندیشم. شما چه‌طور؟

فیلم کوتاه «هشت» در سال ۲۰۱۰ میلادی توانست بیش از ۴۰ جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی، اینترنتی و تلویزیونی دریافت کند. کارگردانی قدرت‌مند، استفاده از نماهای سینمایی و معناگرا، عدم استفاده از کلام و حرکت‌های جذاب و مینی‌مالیستی دوربین، از شاخصه‌های این فیلم است.

با هم ببینیم...