راه هموار توسعه روستایی و محرومیت زدایی در شهرستان استهبان

شهرستان استهبان از جمله مناطق شرق استان فارس است که با مشارکت و همراهی بنیاد مسکن در سالهای اخیر طعم شیرین توسعه و محرومیت زدایی را چشیده است ، گرچه قدمت بسیاری دارد اما محرومیت‌های عمیق و مشکلات زیرساختی به ویژه در مناطق روستایی آن بر سایر ظرفیت‌های این منطقه سایه افکنده و همین مساله موجب شده بهسازی روستاهای این شهرستان در سال‌های اخیر بیش از پیش در مرکز توجه باشد.

راه هموار توسعه روستایی و محرومیت زدایی در شهرستان استهبان

روند شتابان بهسازی روستایی در استهبان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ، تحلیلی خبر جنوب ، استهبان یکی از شهرستان‌های فارس است که اجرای طرح‌های بهسازی در آن با شتاب خوبی در حال انجام است.

این شهرستان توسط کوه‌ها احاطه شده و دارای جمعیت ۶۸۶ هزار و ۷۸۹نفر است، بزرگراه کوهستانی شرق استهبان به طول ۳۵ کیلومتر عامل ارتباط آن با نی‌ریز است، بزرگراه غربی شهرستان به طرف شیراز از دشت‌های به هم پیوسته گرده و رونیز می‌گذرد و در محدوده تنگ کرم به بزرگراه شیراز–فسا می‌پیوندد و تا شیراز ۱۷۵ کیلومتر طول دارد.

با وجود ظرفیت‌های خوبی که در این شهرستان وجود دارد اما هنوز هم از مناطقی در آن هستند که نیاز مبرمی به انجام اقدامات بهسازی و محرومیت‌زدایی دارند.

بر همین اساس مدیر بنیاد مسکن شهرستان استهبان بهسازی روستایی را یکی از کارکردهای اصلی بنیاد مسکن در این شهرستان می‌داند و معتقد است فعالیت‌های عمران روستایی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اقدامات دولت با هدف آبادی روستاها بشمار می‌رود که این فعالیت‌ها به منظور ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها و تأمین عادلانه امکانات و هدایت فیزیکی جهت ارتقای شرایط زیست محیطی و بهبود چشم‌انداز آتی نقاط روستایی در مناطق مختلف دنبال می‌شود.

طرح‌های بهسازی در چه روستاهایی انجام شده؟

کرامت ابراهیمی در خصوص پروژه‌های مشارکتی که با دهیاری‌ها انجام شده گفت: این طرح‌ها در روستاهای محمدآباد با چهار هزار و ۶۰۰ متر مربع، مبارک آباد با ۲هزار و ۹۰۰ مترمربع، بنوان با هفت هزار و ۱۰۰ مترمربع اجرا شده است.

مدیر بنیاد مسکن شهرستان استهبان افزود: طرح‌های بهسازی در روستای سهل آباد با هفت هزار و ۲۰۰ متر مربع، ماهفرخان با هفت هزار و ۵۰۰ متر مربع، دربندان با یک هزار و ۵۰۰ متر مربع، شمس آباد با ۲ هزار و ۷۰۰ متر مربع انجام شده است.