از بازارگردی تا پویش بازی‌های محلی در هفته بزرگداشت فسا

با رویکرد مردمی و میدانی، از 19 تا 26 فروردین ماه برگزار می‌شود

از بازارگردی تا پویش بازی‌های محلی در هفته بزرگداشت فسا

غیاث ملک‎‌حسینی-«خبرجنوب»/ برنامه های بزرگداشت روز و هفته فسا در حالی طی روزهای آینده در این شهرستان برگزار می شود که هنوز برای برخی از اهالی این شهرستان، دلایل انتخاب نوزدهم فروردین به عنوان روز فسا در هاله ای از ابهام قرار دارد.

در همین ارتباط یکی از متولیان برگزاری روز و هفته فسا با اشاره به اینکه حدوداً 10 سال پیش شورای فرهنگ عمومی تصمیم گرفت تا روز نوزدهم فروردین را به عنوان روز فسا انتخاب کند؛ ابرازداشت: به اعتقاد من انتخاب این تاریخ برای روز فسا توجیه منطقی ندارد و از سوی انتخاب‌کنندگان نیز توضیحی در این خصوص ارایه نشده است و به نظر می‌رسد این انتخاب، انتخاب مناسبی نباشد.

مهناز معصومی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار پس از یک دهه، اجرای برنامه های این هفته برون سپاری شده و برنامه ها با رویکرد مردمی و میدانی برگزار می شود؛ اظهارداشت: در این راستا تلاش شد تا به جای تمرکز کردن برنامه ها و سخنرانی ها در سالن های سرپوشیده، 5 ایستگاه در مناطق تاریخی و پر رفت و آمد شهر فسا برپا و برنامه های پیش بینی شده با مشارکت مردم به اجرا درآید.

سخنگوی دبیرخانه برگزاری هفته فسا از جمله رویدادهای پیش‌بینی شده برای این هفته را اجرای برنامه در محله دم قنات به عنوان یکی از محلات قدیمی شهر فسا عنوان و خاطرنشان کرد: در این محله سه بازار اصلی فسا شامل بازار کهنه، بازار نو و بازار سیاه فعالیت دارند که در این مسیر 5 ایستگاه برپا می‌شود که هر روز صبح در آنها برنامه‌هایی مانند شعرخوانی، سرود، شاهنامه‌خوانی، اجرای موسیقی، تئاتر و... انجام خواهد شد.

معصومی همچنین از برگزاری «روز طبیعت فسا» در جریان این رویداد یک هفته ای خبر داد و گفت: در این روز بالغ بر 400 نفر از ورزشکاران شهرستان اقدام به پاکسازی طبیعت در یکی از نقاط پیرامونی فسا خواهند کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بالغ بر 50 غرفه برای معرفی توانمندی های شهرستان فسا در مرکز این شهر برپا می شود؛ ابرازداشت: این غرفه ها از ساعت 16 تا 22 پذیرای علاقه مندان به آداب و رسوم و فرهنگ شهرستان فسا خواهند بود.

معصومی با تاکید براینکه تلاش شده در اجرای برنامه ها به موضوع نشاط اجتماعی و شادی افرینی به صورت ویژه توجه شود؛ تصریح کرد: در این راستا گروه های نمایش و آواهای محلی فعالیت خواهند داشت؛ علاوه براین معرفی و اجری بازی های بومی محلی فسا همچون بازی چوب کلید نیز در بوستان اصلی این شهر انجام خواهد شد.

به گفته وی یکی از ویژگی های برگزاری هفته فسا علاوه بر میدانی و مردمی بودن برنامه ها، مستندسازی رویدادها توسط مردم می باشد، براین اساس شهروندان می توانند ویدئوها و تصاویر رویدادهای این هفته را در صفحه مجازی جشنواره منتشر کنند و در پایان به بهترین گزارش‌های مردمی جوایزی تعلق خواهد گرفت.

معصومی اجرای این برنامه ها را حاصل تلاش بی وقفه و 5 ماهه 50 نفر از عوامل اجرایی دانست و گفت: هفته فسا از نوزدهم لغایت بیست و ششم فروردین ماه با مشارکت شهرداری و شورای شهر فسا در این شهرستان برگزار می شود.