اردوغان: اگر اسرائیل متوقف نشود، در نهایت سرزمین آناتولی را هدف قرار خواهد داد

اردوغان اطمینان داد که نتانیاهو و کسانی که در نسل‌کشی در غزه شریک هستند، در قبال هر قطره خونی که ریخته‌اند، پاسخگو خواهند بود و با عدالت روبرو می‌شوند.

اردوغان: اگر اسرائیل متوقف نشود، در نهایت سرزمین آناتولی را هدف قرار خواهد داد

به گزارش سایت خبر جنوب ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست حزب عدالت و توسعه گفت: ۱۵ ماه مه یک روز معنادار برای فلسطینیان در سراسر جهان و برای خودشان است.

اردوغان با بیان اینکه امروز هفتاد و ششمین سالگرد نکبه به معنای فاجعه بزرگ است، گفت: پس از آنکه امپراتوری عثمانی مجبور به عقب‌نشینی از سرزمین‌های فلسطین شد، صهیونیست‌ها به اشغال سرزمین‌های تحت الحمایه انگلیسی‌ها پرداختند.

اردوغان با اشاره به اینکه اولین کشتار جمعی در سرزمین‌های فلسطینی در سال ۱۹۱۸ آغاز شد، گفت: گروه‌های صهیونیستی و سازمان‌های تروریستی صهیونیستی مرتکب قتل‌های دسته‌جمعی شدند، فلسطینی‌ها را از سرزمین‌هایشان بیرون کردند و آنها را مجبور به مهاجرت کردند. دیر یا زود فلسطینی‌ها به خانه‌های خود باز خواهند گشت.

او با بیان اینکه در آن زمان صدها هزار فلسطینی به لبنان، اردن، سوریه و دیگر کشورهای منطقه رفتند و تنها کلید خانه‌های خود را با خود بردند و زندگی سختی را در کمپ های آوارگان آغاز کردند، ادامه داد: وضعیت کسانی که ماندند بدتر از کسانی بود که رفتند. دولت اسرائیل در ۱۴ مه ۱۹۴۸ تأسیس شد و سیاست‌های اشغالگری و نسل‌کشی از فردای روز تاسیس دولت اسراییل به عنوان یک سیاست دولتی ادامه یافت.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: فلسطینی‌ها ۱۵ مه، را «فاجعه بزرگ» یعنی «نکبه» می‌دانند و هر سال در ۱۵ مه، امید خود را برای بازگشت به خانه‌ها و استقلال خود تجدید می‌کنند. در این روز نکبت، ما درد نکبت را احساس می‌کنیم. در قلبمان به همان اندازه آنها امیدواریم. دیر یا زود، فلسطینی‌ها به خانه‌های خود باز خواهند گشت و امیدوارم آنها خانه‌های خود را داشته باشند.

اردوغان با بیان اینکه هیتلر در ارتکاب نسل کشی یهودیان تنها نبود، تصریح کرد که بسیاری از کشورهای اروپایی در آن زمان از هیتلر حمایت می‌کردند. برای هیتلر که به طرز وحشیانه‌ای قتل عام و نسل‌کشی می‌کرد، احساس قدرت و شکست ناپذیری داشت، چه اتفاقی افتاد؟ او یک گلوله به سرش شلیک کرد و جسد سوخته‌اش در پناهگاهش پیدا شد.

اردوغان افزود: زمانی که ملادیچ و کارادزیچ، رهبران صرب‌های بوسنی، در سربرنیتسا، ظاهراً تحت حمایت سازمان ملل، نسل کشی کردند، کشورهای قدرتمند جهان پشت سر آنها بودند. ۸ هزار و ۳۷۲ برادر بوسنیایی ما را در مقابل چشم جهانیان به شهادت رساندند. آنها هرگز فکر نمی‌کردند شکست بخورند. آنها هرگز فکر نمی کردند که روزی پاسخگو باشند. چی شد؟ گرفتار شدند، به محاکمه رفتند و آن سیاستمداران قدرتمند و ژنرال‌های نسل‌کشی بازخواست شدند، حالا در زندان منتظر مرگ هستند. دیر یا زود همین سرنوشت در انتظار نتانیاهو قصاب غزه و کسانی است که با او در نسل کشی غزه شرکت کردند.

او در ادامه تصریح کرد: غم و اندوه ۳۵ هزار فلسطینی که وحشیانه به قتل رساندند و بیش از ۸۰ هزار فلسطینی که مجروح شدند و دست و پای خود را از دست دادند هرگز آنها را رها نمی کند. ما پشت عاملان نسل کشی خواهیم ایستاد تا آنها را در برابر قانون پاسخگو کنیم. هیچکس نباید از ما انتظار سکوت داشته باشد.

اردوغان با بیان اینکه جهان بدون پاسخگویی در قبال نسل کشی غزه نمی‌تواند صلح پیدا کند و پاک بماند، گفت: تمام دنیا باید این حقیقت را بپذیرند. هیچ کس نباید از ما توقع داشته باشد که سکوت کنیم یا سخنان خود را نرم کنیم. آنها به همان اندازه که قاتل هستند وحشی هستند، به همان اندازه که وحشی هستند، خراب هستند.

اردوغان با اشاره به اینکه مردم در فلسطین با بمب، گلوله، کشنده‌ترین سلاح، تک تیرانداز، گرسنگی و تشنگی کشته می‌شوند، یادآور شد: اسرائیل بیمارستان‌ها و آمبولانس‌ها را هدف قرار داد و مردم را از خانه‌هایشان بیرون کرد و به سمت مناطق امن هدایت کرد و کشتار غیرنظامیان در مناطق امن، مردمی را که برای کمک یا یک لقمه نان می‌دویدند، ادامه یافت

وی با اشاره به اینکه تلاشی برای تحت فشار قرار دادن دادگاه بین‌المللی وجود دارد، گفت: آنها ظاهراً با پاره کردن منشور سازمان ملل از تریبون سازمان ملل، جهان را به چالش می‌کشند.  آنها فکر می کنند که مردم می‌ترسند و هر چه بکنند، بشریت این قاتلان را رها نمی‌کند. 

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: اکنون آنها از ما در خارج و داخل انتقاد می کنند، زیرا ما از حماس حمایت می‌کنیم، آیا وجدانی برای شما باقی نمانده است؟ برای دفاع از کسانی که حتی تحمل کمک کامیون‌ها به نوزادان بیگناهی را که در شرف مرگ هستند، ندارند؟ آیا روح، هویت و شخصیت خود را به اندازه کافی برای دفاع از این تروریسم، این دولت تروریستی از دست نداده‌اید؟ فکر نکنید که اسرائیل در غزه متوقف شود. فکر نکنید که رام الله در امان خواهد بود. این دولت خشن، این دولت تروریستی، دیر یا زود با توهم «سرزمین موعود» آناتولی را در نظر خواهد گرفت. اسرائیل نه تنها به فلسطینیان در غزه حمله می‌کند به ما هم حمله می‌کند. حماس خط مقدم دفاع از آناتولی در غزه است. آیا شما آنقدر کور هستید که نمی توانید این را ببینید؟ آیا درک شما آنقدر بسته است که نمی توانید این را درک کنید؟

اردوغان با بیان اینکه ملت ترکیه همیشه در کنار مظلومان، قربانیان و فقرا ایستاده است، گفت: ما در کنار حماس که برای استقلال سرزمین خود می‌جنگد و از آناتولی دفاع می کند، ادامه خواهیم داد.

اردوغان با درود به فلسطین گفت: در روز نکبت، فاجعه بزرگ، بار دیگر اعلام می کنیم که با تمام توان و هر وسیله در کنار فلسطین و آرمان فلسطین ایستاده‌ایم. این واقعیت که قاتلان صهیونیست و مهره‌های آنها ما را هدف قرار می‌دهند، چیزی نیست که از آن بترسیم یا از آن دوری کنیم، بلکه مدال افتخاری است که با افتخار بر سینه خود خواهیم گذاشت. برخی افراد با وجدان ضعیف از رفتار ما برای پذیرایی از مجروحانی که از فلسطین می‌آیند، ناراحت شدند اما این کشور قدرت التیام بخشیدن به زخم‌های مجروحین را دارد.

انتهای پیام