گفتگو با مدیر کل میراث فارس - وقتی هنر دست در دست تاریخ می گذارد

شب های هفته گذشته، تخت جمشید؛ این میراث جهانی شاهد برگزاری رویدادی بود که گرچه با حواشی و سخنانی در موضع مخالفت مواجه شد اما به خوبی توانست یک برنامه موفق را در تاریخ رویدادهای ملی ثبت کند. پایگاه جهانی تخت جمشید طی یک هماهنگی کم نظیر، کنسرتی با هنرنمایی علیرضا قربانی هنرمند به نام کشور در 8 سانس شبانه برگزار کرد و توانست با استقبال بی نظیر و رضایت حاضران مواجه شود. 

گفتگو با مدیر کل میراث فارس - وقتی هنر دست در دست تاریخ می گذارد

دستاوردهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی رویداد تلفیقی کنسرت در تخت جمشید

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس در گفت و گو با «خبر جنوب»:

میزبانی میدانگاه جلو ارگ کریمخان زند از رویداد آیین های عاشورایی نظیر تعزیه ها، سینه زنی ها و عزاداری های سنتی فارس

زینب دانشور- «خبر جنوب»/

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس در گفت و گو با «خبر جنوب» دستاوردهای این رویداد تلفیقی را برشمرد و گفت: میزبانی رویداد، از جمله تکنیک ها در معرفی آثار تاریخی است.

دکتر محمد ثابت اقلیدی افزود: در جای جای کشور جاذبه های مختلف و متنوعی وجود دارد اما این که چگونه یک جاذبه، به مقصد پویای گردشگری تبدیل شود نیازمند اقداماتی است.

وی با بیان این که حدودا 37 درصد از آثار تاریخی و طبیعی کشور در فارس قرار دارد و ایران در حوزه توریسم فرهنگی با تخت جمشید شناخته می شود ادامه داد: در واقع تخت جمشید برند فرهنگی ایران است و کشورهای اروپایی و آمریکایی عموما از طریق این بناست که ایران را می شناسند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت: اما این که چه میزان در معرفی آثار تاریخی، فرهنگی، زیارت، طبیعی، سلامت و ... به هموطنان و گردشگران دیگر کشورها موفق بودیم جای سوال دارد.

ثابت اقلیدی با تاکید بر این که یکی از تکنیک های تبدیل جاذبه ها به مقصد، برگزاری رویداد است بیان کرد: با پیگیری ها و تاکیدات عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و علی دارابی، معاون و قائم مقام ایشان در سال های اخیر و در مراکز تاریخی فرهنگی شاهد برگزاری کنسرت هایی هستیم که تجربه خیلی خوبی رقم زده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل از بدو ورود به فارس به دنبال برگزاری چنین رویدادهایی بودیم کما این که در عید نوروز، فارس تنها استانی بود که رویداد مهم تحویل سال را در دو مرکز حافظیه و تخت جمشید میزبانی کرد و بنا به گفته وزیر میراث فرهنگی، یک مانور فرهنگی در حافظیه رقم خورد.

مدیریت میراث فرهنگی فارس، گذری به کنسرت علیرضا قربانی در تخت جمشید زد و گفت: این کنسرت که با استقبال باشکوه علاقه مندان به تاریخ و هنر برگزار شد توانست دستاوردهای بی نظیری به همراه داشته باشد.

ثابت اقلیدی افزود: کنسرت در 50 متری تختگاه تخت جمشید و با 17 متر اختلاف ارتفاع در 8 سانس برگزار شد که در هر سانس 2700 نفر حضور داشتند. رویدادی فاخر که با فعالیت های نور و صدا تلفیق شده بود و تصاویر آن در سطحی گسترده وایرال شد.

وی ضمن تاکید دوباره بر این که این برنامه با بررسی های کارشناسان و تضمین عدم آسیب بر این بنای تاریخی اجرا شد گفت: همان طور که پیش بینی می شد این اقدام در معرفی و جذب گردشگران داخلی خیلی موثر بود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس تصریح کرد: به دلیل حساسیت ها در این مجموعه و نگرانی دوستداران میراث فرهنگی از برگزاری کنسرت و احتمال آسیب به این بنا، تقریبا هر روز نظارت میدانی انجام دادم و شرایط را رصد کردم.

ثابت اقلیدی در پاسخ به این که برگزاری چنین رویدادهایی قطعا در توسعه گردشگری خارجی هم نقش بسزایی خواهد داشت گفت: از جنبه دیگه، اثرات این رویداد در بعد اجتماعی و نشاط مردم بسیار محسوس است.

وی با اشاره به این که مردم شهرستان مرودشت یک رویداد شبانه را تجربه کردند افزود: یکی از تکنیک های مد نظر ما توسعه گردشگری شبانه است؛ شب، نور و صدا به تنهایی قادر به ایجاد جاذبه است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ادامه داد: در ضریب تکاثری اقتصاد گردشگری بحث ماندگاری سفر مطرح می شود و از آن جا که گردشگری، صنعتی است که مشاغل مختلف و متنوع را رونق می بخشد لذا درصددیم ماندگاری منتج به اقامت ایجاد کنیم چرا که این بیشترین نقش اقتصادی و بهره را ایفا خواهد کرد.

ثابت اقلیدی با اشاره به این مسئله عنوان کرد: با برگزاری این کنسرت برای اولین بار شاهد ضریب اشغال صددرصدی اقامتگاه های مرودشت و حتی روستاهای تابعه بودیم چرا که حدود نیمی از افرادی که بلیت این رویداد را تهیه کردند، از خارج استان بودند.

وی کنسرت اخیر را یک برنامه فاخر و بدون حاشیه دانست و افزود: تکرار این کنسرت ها نمادی از همبستگی ایرانیان است و ضمن ارمغان نشاط برای مردم، جلو برخی آسیب ها و تبعات اجتماعی را خواهد گرفت و مانع بروز بزه خواهد شد؛ از سویی خیلی از درماندگی های روحی و روانی را درمان می کند.

متولی میراث فارس تبعات اقتصادی چنین برنامه هایی را نیز تشریح کرد و گفت: با اجرای این برنامه ها رونق بازار را شاهد خواهیم بود بخشی از این بازار مربوط به دستگاه های تابعه ماست مثل هتل، اقامتگاه، رستوران، آژانس های گردشگری و ... و بخشی هم بازار مردم.

ثابت اقلیدی ضمن قدردانی از عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و علی دارابی قائم مقام وی در همکاری برای برگزاری این رویداد گفت: همچنین از دکتر محمدهادی ایمانیه استاندار فارس، حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان، اسماعیل قزل سفلی معاون سیاسی امنیتی استاندار و همچنین فرماندار مرودشت و مجموعه نیروی انتظامی، دستگاه های امنیتی سپاه و اطلاعات برای پای کار بودن این اتفاق خوب سپاسگزاریم.

وی خطاب به معاندینی که برگزاری این رویدادها به منظور نشاط مردم را برنمی تابند گفت: ایران کشور ماست و طبق فرمایش مقام معظم رهبری تخت جمشید حاصل دست و پنجه هنرمند ایرانی است. بنابراین تمام تلاش خود را برای پرداختن به تمام زوایای این موضوع به کار خواهیم بست.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پاسخ به این که دستاورد مالی این رویداد برای خود مجموعه تخت جمشید چه خواهد بود گفت: طبق توافق های انجام شده با اسپانسر این برنامه و پشتیبان کنسرت های علیرضا قربانی، همچنین بر اساس نظر کارشناس رسمی دادگستری با توجه به تعداد سانس ها حدود دو و نیم میلیارد تومان از این کنسرت سهم استان خواهد شد که ابتدا به خزانه واریز می شود و در ادامه به استان تزریق خواهد شد.

ثابت اقلیدی در پی سوال «خبر جنوب» که آیا شاهد تکرار این رویداد در تخت جمشید و بناهای تاریخی از این دست چون پاسارگاد، نقش رجب و ... خواهیم بود بیان کرد: میراث فرهنگی فارس بر اساس سیاست های خود آماده است با هنرمندانی که موفق به دریافت مجوز شوند، در برگزاری رویدادهای تلفیقی همکاری کند.

وی ادامه داد: در صورت امکان، استیج ساخته شده را تخریب نخواهیم کرد تا بعد از ایام محرم و صفر بتوانیم میزبان سایر هنرمندان برجسته کشور باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین در پاسخ به این که مجالی برای عرضه دیگر هنرها مانند تئاتر در این مکان ها هم وجود دارد یا خیر گفت: قطعا. همان طور که در دهه محرم میدانگاه جلو ارگ کریمخان زند یک استیج دایر خواهیم کرد و میزبان رویداد آیین های عاشورایی نظیر، تعزیه ها، سینه زنی ها و عزاداری های سنتی شهرستان های مختلف خواهیم بود.