شیراز عرصه هنرنمایی تاجیک ها می شود

برگزاری دو روزه ارکستر سمفونیک ملی تاجیکستان

شیراز عرصه هنرنمایی تاجیک ها می شود

زینب دانشور- «خبر جنوب»/ شیراز دو روز آخر هفته میزبان ارکستر سمفونیک ملی تاجیکستان خواهد شد.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در گفت و گو با «خبر جنوب» ضمن اعلام این خبر افزود: این گروه در شیراز با ارکستر سمفونیک فارس اجرای مشترک خواهند داشت.

دکتر غلامرضا خوش اقبال بیان کرد: سال گذشته در سفر مدیر اجرایی و رهبر ارکستر سمفونیک تاجیکستان به شیراز در خصوص تبادلات فرهنگی این کشور با شیراز قول و قرارهایی گذاشته شد.

وی با اشاره به اهمیت زبان و ادبیات فارسی به عنوان زبان مشترک ایران و تاجیکستان افزود: مردم تاجیک هنوز به زبان پارسی دری سخن می گویند با این که خط آن ها سیریلیک و خط مشترک با کشور روسیه است.

این پژوهشگر ادبی و فرهنگی ادامه داد: تاجیک ها همچنان از اصطلاحاتی استفاده می کنند که در ادبیات ما منسوخ شده است اما مردمان آن دیار همچنان از لطف آن بهره مندند و ادبیات فارسی سره را به خوبی می شناسند.

دکتر خوش اقبال تصریح کرد: همچنین اشعار آن ها برگرفته از آثار رودکی، نظامی گنجوی، سعدی، حافظ و مولاناست.

وی بنیاد این اتفاق را ادبیات دانست و گفت: موسیقی تاجیک ها موسیقی مقامی و برگرفته از موسیقی مقامی گذشته ایران است که هم اکنون در قالب ارکستر سمفونیک به نمایش گذاشته می شود.

دکتر خوش اقبال ادامه داد: سازهای این ارکستر، سمفونیک و اثر کاملا کلاسیک است اما اشعار به زبان فارسی و خواننده ها به همین زبان اجرا خواهند کرد.

وی با بیان این که ارکستر سمفونیک فارس دو سال پیش رونمایی شد و کاملا مستقل فعالیت می کند افزود: در مراودات پیشین با ارکستر سمفونیک تاجیکستان بنا شد در راستای تبادلات فرهنگی، این گروه به اجراهای زنده با ارکستر سمفونیک شیراز بپردازند.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: در اجرای ارکستر سمفونیک تاجیکستان چند تن از نوازنده های خاص ارکستر سمفونیک فارس نیز حضور خواهند داشت ضمن این که  حدود 55 نفر در ارکستر سمفونیک تاجیکستان همراه با 3 رهبر و 10 خواننده آثار موسیقی تاجیک به زبان فارسی را اجرا خواهند کرد.

گفتنی است ارکستر سمفونیک تاجیکستان به رهبری دلیر طلایف، علیشیر صالح اف و یاسینه صاح زاده پنج شنبه 27 اردیبهشت ساعت 19 و 30 دقیقه در تالار حافظ و جمعه 28 اردیبهشت نیز در همین ساعت در آرامگاه سعدی به اجرای برنامه خواهند پرداخت.