ارزان به قیمت جان!

این روزها تا دلتان بخواهد فود بلاگرها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، غذاهای حجیم و ارزان قیمت تبلیغ می کنند و مدعی هستند این پیتزاها و ساندویچ ها اگر چه بیش از حد معمول ارزان هستند اما کیفیت دارند.

ارزان به قیمت جان!

گزارش «خبرجنوب» از پشت پرده فست فودهای ارزان در شیراز و داغ شدن تبلیغات فودبلاگرها

 ارزان به قیمت جان!

 رییس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز مطرح کرد:

تهیه فست فودهای ارزان با گوشت بی کیفیت و دورریزهای مرغ!

 فاطمه ایزدی - «خبرجنوب»/

علیرغم گرانی مواد اولیه پیتزا و انواع ساندویچ ها، برخی فروشگاه های اغذیه و فست فود در کلانشهر شیراز، یک عدد پیتزا به همراه هات داگ و همبرگر را با نوشیدنی رایگان به قیمت 200 تا 250 هزار تومان عرضه می کنند و مردم نیز بی آنکه از پشت پرده این ارزان فروشی های مشکوک، مطلع باشند به سراغ خرید این نوع غذاها می روند. فود بلاگرها با معرفی پک های ارزان قیمت فست فود که معلوم نیست مواد اولیه آنها چگونه تامین شده است بلاها بر سر مردم آورده اند. از قدیم گفته اند هیچ ارزانی بی حکمت نیست و کارشناسان تغذیه نیز اذعان دارند ساندویچ های حجیم و ارزان، سرشار از اسید چرب هستند و ارزش غذایی پایینی دارند. در واقع در این نوع فست فودها از گوشت خالص اندک و حتی تفاله سویا و پنیرهای درجه چهار برای تهیه برگرها استفاده می شود تا قیمت ها برای فروشندگان به صرفه باشد. 

فست فود، یکی از غذاهای مورد علاقه مردم است و در طول سالهای گذشته به دلیل گرانی مواد اولیه، قیمتها روند افزایشی داشته اند. بر همین اساس است که برخی مردم به ارزان فروش ها روی می آورند و با فریب تیلیغات رنگارنگ فودلاگرها در فضای مجازی، سلامت خود را در بلندمدت هدف می گیرند. رییس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز در همین رابطه به «خبرجنوب» توضیح داد که اعضای اتحادیه نیز از این داستان، متضرر شده اند و این وضعیت باید ساماندهی شود.   

به گفته رسول احمدپناه، اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان بر اساس قانون، اجازه ورود به موضوع ارزان فروشی را ندارد اما در عین حال می تواند طبق ماده 59، چنین واحدهایی را که با ارائه غذهای بی کیفیت، سلامتی مردم را نشانه گرفته اند، پلمب کند.   

این مقام صنفی با بیان اینکه در خصوص بی کیفیت بودن فست فودهای ارزان و نظارت بر آنها با بهداشت، مکاتباتی صورت گرفته، توضیح داد که این پیگیری ها همچنان به نتیجه نرسیده است. او با اشاره به نقش منفی فودبلاگرها در فضای مجازی و تبلیغات گسترده آنها در زمینه فروش پک های فست فود بی کیفیت و ارزان، تاکید کرد که از طریق پلیس فتا با این دسته از فودلاگرها برخورد خواهد شد.

رییس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز با اشاره به اینکه بیشتر ارزان فروش ها پروانه فعالیت ندارند، اذعان داشت که بر اساس انعقاد قرارداد با یک آزمایشگاه معتبر در سطح شهر، نظارت بر کیفیت و بهداشت این نوع فست فودها در دستور کار قرار گرفته و جالب اینجاست که بر اساس نتایج حاصل شده، در متریال این نوع فست فودها از سوسیس، کالباس، پنیر و گوشت بی کیفیت استفاده شده و با استانداردها مغایرت دارند. احمدپناه با اشاره به قیمت گوشت مرغوب و سایر مواد اولیه، تاکید کرد که فروش یک عدد همبرگر  110 گرمی با قیمت 56 هزار تومان با عقل، جور در نمی آید چرا که با توجه به  بهای گوشت در بازار، قیمت این نوع ساندویچ 130 هزار تومان است. او با بیان اینکه در بازرسی ها و ارزیابی ها، سطح ساندویچ و پیتزا و همچنین کیفیت مواد اولیه ارزیابی می شود یادآور شد که این فروشندگان از محصولاتی استفاده می کنند که نه دارای سیب سلامت است و نه مجوزی از سازمان غذا و دارو دارند.

رییس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز با اشاره به فعالیت ارزان فروش های بی کیفیت و اثرات آن بر ایجاد شبهاتی که در خصوص قیمت پیتزا و انواع ساندویچ برای مردم ایجاد شده است، اذعان داشت که تمام اعضای اتحادیه از این مسئله، گله مند و خواستار حل این معضل هستند. احمدپناه با بیان اینکه در تهیه این نوع فست فودها از گوشت بی کیفیت، سنگدان و دورریزهای مرغ استفاده می شود، به مردم توصیه کرد که فریب تبلیغات فودبلاگرها و غذاهای ارزان قیمت را نخورند.

او به این نکته نیز گریز زد که ارزان فروش های بی کیفیت با مراجعه به استانداری اعلام کرده اند که نباید جلوی فعالیت آنها گرفته شود این در حالیست که اتحادیه بر حسب وظیفه خود باید بر کیفیت فست فودهایی که به مردم ارائه می شود نظارت داشته باشد تا سلامتی مردم تحت هیچ قیمتی تحت الشعاع قرار نگیرد.