روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
قهوه خوری با آرزوی مرگ! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 190668
1399/06/22

قهوه خوری با آرزوی مرگ!

زینب دانشور/ خورشید که بالا می آمد و پرتوهایش را به کوچه و خیابان شهر می انداخت، کافی شاپ کوچک مایک از کارمندانی پر می شد که برای شروع یک روز کاری پر استرس و شلوغ، دست به دامان قهوه های خوش عطر و طعم او می شدند. شروع یک روز کاری با نوشیدن یک قهوه انرژی بخش، عادت هر روزه این افراد بود و کافه محبوب مایک براون در نیویورک مکان مناسبی به نظر می رسید.
مدتی بود مشتریان همیشگی مایک تقاضای قهوه های قوی تر داشتند و این خواسته پر تکرار، ذهن او را برای کشف یک قهوه متفاوت و خاص به خود درگیر کرد. تلاش های خستگی ناپذیر و آزمایش های پی در پی این کافه دار بالاخره پس از ماه ها نتیجه داد و او توانست با استفاده از دانه های خاص قهوه و یک روش منحصر به فرد برای آن، برند قوی ترین قهوه دنیا را به نام خودش ثبت کند. قهوه ای که این مرد موفق به کشف آن شد توسط خود او به قهوه آرزوی مرگ death wish coffee نام گرفت.
قهوه آرزوی مرگ با جذب مشتریان فراوان در اندک زمانی مایک براون را به فکر راه اندازی کارخانه ای برای تهیه و عرضه این قهوه واداشت و همین شد که در سال 2008 کارخانه قهوه آرزوی مرگ با شراکت وی و چند تن از دوستانش راه اندازی شد.
آن چه خواندید پیشینه ساخت قهوه ای است که این روزها جزو مرموزترین نوشیدنی هاست و افراد زیادی را از مرد و زن و پیر و جوان به سمت خود کشانده است. اقدامی تندروانه که در ایران هم دیده شده و هیچ ترمزی برای کشیدن آن هم نیست.

همان سفارش همیشگی
یک قهوه لطفا! این سفارش اغلب مشتری های کافه ها در دنیاست. فرقی ندارد اسپرسو، لاته، امریکانو، ترک و ... هر شکل این نوشیدنی پرطرفدارترین نوشیدنی دنیا به شمار می رود و افراد زیادی در جای جای این کره خاکی روز خود را با خوردن قهوه شروع می کنند.
عاشقان این نوشیدنی تلخ اما خوش عطر خوب می دانند قهوه خوردن تا چه حد اعتیاد آور است تا حدی که بسیاری از مردم دنیا تصور یک روز بی قهوه برایشان سخت و غیر ممکن به نظر می رسد. قهوه خورها هر یک به قصد و نیتی این نوشیدنی را مصرف می کنند، برخی قهوه را یک نوشیدنی انرژی بخش می دانند که می تواند یک روز آن ها را بسازد و توانی مضاعف به آن ها دهد و برخی به خصوص دانشجویان برای بیدار ماندن و تمرکز برای مطالعه قهوه مصرف می کنند اما آن چه این روزها باب شده و به نظر می رسد با وجود قیمت گزاف برای سلامتی مضر است، قهوه ای است که به آرزوی مرگ معروف شده و حتی در سایت های فروشگاهی هم به فروش می رسد.
اطلاعات موجود در خصوص این نوشیدنی خطرناک کم است و بسیاری برای ارضای غریزه کنجکاوی با مصرف آن جان خود را به خطر می اندازند اما به راستی قهوه آرزوی مرگ چیست؟

نوشیدنی آرزوی مرگ
قهوه آرزوی مرگ (Death wish Coffee) قوی ترین قهوه موجود در جهان ۲۰۰ درصد قوی تر از سایر قهوه های معمول است تا حدی که در وبسایت این کمپانی، گارانتی شده که این قهوه سنگین ترین قهوه دنیاست و چنان چه یکی از مشتریان آن ها بتواند قهوه با کافئین بالاتر از آن پیدا کند، می تواند پول خود را پس بگیرد. اهمیت اختراع این روش به ‌قدری زیاد است که مایک براون را جزو یکی از ۱۰۰ مدیر برتر اجرایی قرار داده است.
جالب است بدانید این قهوه در سال ۲۰۱۸ حتی به فضا نیز راه ‌یافت، به ‌گونه‌ ای که شرکت death wish ترکیبی فوری و یخ‌ زده از این قهوه را به ایستگاه بین ‌المللی NASA برای استفاده خدمه NASA Expedition 56 فرستاد و این‌ گونه بود که این قهوه به قوی‌ ترین قهوه کهکشان تبدیل شد.
میزان کافئین موجود در یک فنجان ۱۲ اونسی قهوه‌ استارباکس چیزی در حدود ۱۶۰‌ میلی ‌گرم بوده در حالی‌ که یک فنجان از قهوه آرزوی مرگ حاوی تقریبا ۵۵۰ میلی ‌گرم کافئین است (خود کمپانی Death wish این مقدار را در حدود ۵۶۰ میلی گرم اعلام کرده است)
این مقدار از کافئین در یک فنجان قهوه کاملاً خطرناک است به شکلی که این برند خود نیز به خطرناک بودن مصرف زیاد این قهوه هم بر روی بسته بندی محصولات و هم در سایت اشاره کرده است.
اغلب قهوه مصرفی جهان از نوع عربیکاست، قهوه ای که نسبت به روبوستا کافئین کمتری دارد اما قهوه Death Wish از دانه های قهوه روبوستا تشکیل و به روش خاصی درست می شود همچنین دانه های سیاه آن برخی را به این گمان انداخته که این دانه ها، فرآوری شده همین کمپانی است چرا که جای دیگری نمونه آن دیده نشده است. طعم متفاوت و تلخ این نوشیدنی در کنار میزان انرژی که به افراد می دهد موجب شده این نوشیدنی بسیار پر طرفدار باشد و بسیار از آن استقبال شود تا حدی که عنوان پر طرفدارترین قهوه را نیز نصیب خود کند.
این کمپانی برای جذب مشتری های پروپا قرص همچنین به ساخت زیباترین و حرفه ای ترین ماگ های شیک و بی نظیر کاملا دست ساز و فوق العاده با ارزش که حتی اکثر آن ها در تعداد خیلی محدودی جهت خاص ماندن تولید می شود، دست زد و نکته جالب اینجاست که به محض اتمام هر ماگ دیگر تا ابد آن طرح و رنگ تولید نمی شود و همین مسئله باعث افزایش قیمت این ماگ های خاص در مزایدات و معامله های بازار آزاد می شود.
از این ها گذشته تیزر تبلیغاتی دزدان دریایی کمپانی death wish در سال ۲۰۱۵ برترین تیزر در مسابقات عظیم سوپربول شد و همه این ها موجب شد مردم بسیاری به سمت و سوی این نوشیدنی بروند.
برخی تصور می کنند حالا که نامش آرزوی مرگ است لابد طعمی بسیار تلخ و گزنده دارد در حالی که درست بر عکس طعم ویژه و خوشمزه ای با نوت آلبالو و شکلات دارد که مخاطب را راضی نگه داشته و به مصرف بیشتر آن ها مشتاق می کند.
عده ای هم با خود می گویند لابد این قهوه دستکاری شده و با ترکیب مواد شیمیایی به این درجه رسیده اما باید بگوییم مایک براون این قهوه را به صورت صد درصد طبیعی تولید کرده و همین موجب افتخارش است.

خطری خاموش
قدرت تاثیر گذاری این نوشیدنی تا حدی است که پزشکان مصرف بیش از حد آن را مساوی با خطر مرگ و عوارض جدی می دانند و برای خوردن مداوم آن هشدار می دهند. سازندگان این قهوه مدعی اند این قهوه می تواند میزان کافئینی که برای یک هفته بیدار ماندن لازم است را به شما بدهد بنابراین به دلیل به هم ریختن زمان و مدت خواب و استراحت نیز ممکن است خطرناک باشد.
وب سایت اصلی Death Wish Coffee در چند بخش صراحتاً خطر قهوه ‌های خود را متذکر شده اما برای آن دسته از مشتریانی که می‌ خواهند این قهوه را از سایتی همچون Amazon تهیه کنند، کوچک ‌ترین اخطاری در مورد این قهوه داده نشده است و همین مسئله باعث شده تا بعضی از مصرف‌ کنندگان دچار مشکلات زیادی شوند.
تپش قلب، حمله های عصبی، بی خوابی طولانی مدت، تشنج، متورم شدن مردمک چشم و ... از عوارض نوشیدن این قهوه است که باید در صورت دیدن چنین عوارضی به سرعت اثرات کافئین را در بدن کم کرد.

آرزوی مرگ به این جا هم رسید
قهوه آرزوی مرگ راه خود را به ایران نیز باز کرد و توانست به محبوبیت برسد اما این که واقعاً چه چیزی به نام این برند به خورد مردم داده می شود هنوز هم مشخص نیست. برخی مدعی اند کافه های ایران با تقلب در قهوه های معمولی، مردم به خصوص افراد بی تجربه را در معرض خطر قرار داده اند و به نظر می رسد داروهایی که اثراتی شبیه به آرزوی مرگ دارند را در قهوه های معمولی ترکیب کرده و با قیمتی گزاف به فروش می رسانند. در این خصوص هنوز هیچ ارگانی اقدام به تحقیق و تفحص و نظارت نکرده و برخی از مصرف کنندگان می گویند به نظر می رسد چیزی شبیه به ترامادول در این پودرها مخلوط است.
یک فروشنده و وارد کننده قهوه در گفت و گو با خبرنگار «خبر جنوب» با بیان این که برخی افراد به منظور تجربه یک احساس متفاوت، متقاضی تست این نوشیدنی هستند گفت: به دلیل این که اطلاعات واضحی از قهوه آرزوی مرگ در دسترس مصرف کنندگان ایرانی نیست افراد به خوردن هر نوشیدنی به نام این قهوه قانع می شوند در حالی که قهوه هایی که در ایران به نام آرزوی مرگ عرضه می شود طبیعی نیست و امکان هر گونه عارضه ای وجود دارد.
هومن جاهد با اشاره به این که برخی به تصور اشتباه، به خوردن این قهوه روی می آورند افزود: نام برند این نوع قهوه پر کافئین آرزوی مرگ است و نام آن دلیلی بر قضاوت در خصوص احساس پس از آن نیست.
وی در پاسخ به این که معمولا چه افرادی به خوردن این نوع قهوه تمایل دارند اضافه کرد: نمی توان به طور حتم گفت چه قشری طالب آن هستند اما معمولاً جوان ترها که به دنبال کسب تجربه ای متفاوتند به خصوص آقایان بیشتر سراغ این نوع قهوه می روند.
این فروشنده که خرید و نوشیدن قهوه آرزوی مرگ را از طریق سایت آمازون و در انگلیس تجربه کرده گفت: قهوه اصلی با قهوه ای که در ایران عرضه می شود بسیار متفاوت است، قهوه ای بسیار پر رنگ با انرژی زایی بسیار که خلاف قهوه های ایرانی موجب نشئگی نمی شود.
جاهد در پاسخ به عوارض قهوه آرزوی مرگ بیان کرد: قهوه death wish در اثر سوء مصرف موجب عوارضی می شود که شایع ترین آن تپش قلب و بی خوابی و در نهایت حملات عصبی است اما در قهوه های تولیدی ایران علائمی همچون کرختی، خشک شدن زبان و گلو، بالا رفتن فشار خون و گاهی تهوع و ... مشاهده می شود.
وی خواستار پیگیری اداره بهداشت و علوم پزشکی در این خصوص شد و گفت: از آن جا که اغلب این قهوه ها پودر شده در بازار هستند و به شکل دانه قهوه عرضه نمی شود، امکان تقلب در آن بسیار است و متاسفانه هیچ ارگانی هم به دنبال یافتن مسببان این ماجرا نیست.
این قهوه شناس که بیش از یک دهه در این حرفه مشغول است در توصیه به افرادی که به دنبال تجربه این حس متفاوت هستند بیان کرد: به افرادی که خواستار تجربه احساس بعد از نوشیدن این قهوه اند پیشنهاد می کنم برند اصلی را یافته و مصرف کنند و در خصوص آن هم بسیار مراقب باشند چرا که بستگی به ظرفیت جسمی هر فردی دارد.
جاهد ادامه داد: لطفاً از قهوه هایی که به نام آرزوی مرگ و بدون پاکت های مشخص عرضه می شود استفاده نکنید چون احتمال هر گونه عارضه خطرناک پس از مصرف آن وجود دارد.
وی در توصیه به افرادی که بعد از نوشیدن قهوه آرزوی مرگ دچار حالات غیر طبیعی می شوند گفت: بهترین راه برای از بین بردن اثرات جانبی از نوشیدن این قهوه دفع فوری کافئین از بدن است. برای خارج کردن کافئین از بدن به صورت فوری، چند روش ساده وجود دارد:
1-نوشیدن آب، سریع ترین روش برای خارج کردن و دفع کافئین از بدن است بنابراین حداقل دو لیوان آب بخورید.
2- شیر باعث می ‌شود، اثر منفی قهوه خنثی شود.
3-ورزش کردن و تحرک زیاد باعث می شود بدن انرژی اضافی کافئین را مصرف کند.
4-خوشبختانه کافئین خیلی زود از بدن دفع می شود. بنابراین اگر بتوانید چند دقیقه صبر کنید، همه چیز به روال عادی بر می‌گردد.
5-مصرف دمنوش های آرام بخش باعث می شود کافئین زودتر از بدن خارج شود و دمنوش بابونه گزینه مناسبی است.
6-ویتامین C و مرکبات
می ‌تواند کافئین را خنثی کند.
7- بهترین راه دفع کافئین خوردن مایعات و دفع آن و دستشویی
رفتن است./انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.