روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
به بهانه ۱۷ اسفند سالروز رحلت شهادت ‌گونه «آیت ‌ا... ربانی شیرازی» فقیه مبارز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 206661
1399/12/17

به بهانه ۱۷ اسفند سالروز رحلت شهادت ‌گونه «آیت ‌ا... ربانی شیرازی» فقیه مبارز

آیت ‌ا.. عبدالرحیم ربانی شیرازی، مجاهد نستوه و از شاگردان و یاران اولیه‌ حضرت امام خمینی (ره) و از مؤثرترین افراد نهضت امام (ره)، همواره نقش آفرینی‌ های چشمگیر و غیر قابل انکاری در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی داشته است. از جمله مهم ترین این فعالیت ‌ها می ‌توان به تشکیل و مدیریت گروه سرّی یازده نفره ‌ای متشکل از شاگردان و حامیان امام خمینی (ره)، در دوران خفقان ستمشاهی اشاره کرد. وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به نمایندگی از امام (ره) و برای سر و سامان دادن به مشکلات و بحران‌ های پیش آمده به استان ‌های کردستان، آذربایجان و فارس اعزام شد. آن مرحوم عضو مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی، شورای نگهبان و از بنیانگذاران و فعالین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود.
آیت‌ ا... ربانی‌ شیرازی‌ از کسانی‌ بود که‌ پس‌ از درگذشت آیت ‌ا... العظمی بروجردی، مرجعیت‌ امام‌ خمینی(ره)‌ را پیشنهاد داد و همواره‌ بر این‌ باور بود که‌ شرط‌ اصلی‌ رویارویی‌ با دشمن‌، داشتن‌ تشکیلات‌ منسجم‌ است‌ که‌ رهبری‌ آن‌ را فردی‌ بر عهده‌ داشته‌ باشد که‌ مورد تأیید علما باشد و از بینش‌ سیاسی‌ صحیح‌ و منطبق‌ بر اسلام‌ و نیز از حس‌ دشمن‌شناسی‌ و موقعیّت‌شناسی‌ کامل‌ برخوردار باشد و در این‌ راه‌ شجاعت‌ و شهامت‌ داشته باشد. مرحوم آیت ‌ا... ربانی شیرازی بارها مورد سوء قصد قرار گرفت. از جمله گروهک فرقان دو مرتبه در شیراز تلاش کردند تا ایشان را ترور کنند. آیت‌ ا... ربانی‌ شیرازی‌ سرانجام در روز ۱۷ اسفند ۱۳۶۰ در حالی که برای شرکت در جلسه‌ شورای نگهبان عازم تهران بود در بین راه اصفهان نرسیده به دلیجان اتومبیل ‌شان بر اثر ترکیدن لاستیک از جاده منحرف شد و ماشین واژگون شد و آیت‌ ا... ربانی را به یکی از درمانگاه‌ های دلیجان منتقل کردند. هنوز ساعاتی از انتقال وی به درمانگاه نگذشته بود که جان ‌به ‌جان آفرین تسلیم کرد و به دیدار حق شتافت.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.