روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
چالش اساسی رژیم صهیونیستی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205760
1399/12/05

چالش اساسی رژیم صهیونیستی

در چند روز اخیر و در آستانه برگزاری انتخابات سراسری در رژیم صهیونیستی نتانیاهو با شادی و شعف خبر از مبادله چند زندانی با سوریه داد. به موجب این تبادل در قبال آزادی دو چوپان سوری، یک اسرائیلی، که هویت وی فاش نشده است، آزاد گردید.
همه چیز در این مبادله دوطرفه به نقش طرف سوم این معامله یعنی روسیه و به ویژه شخص ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور اشاره دارد و بنیامین نتانیاهو از نقش روسیه در این معامله تمجید نمود و از شخص پوتین تشکر کرد.
در نمونه قبلی یعنی تحویل جنازه زاخاری بومل سرباز اسرائیلی که در نبرد با نیروهای سوری کشته شده بود نیز، روسیه هدیه ای گرانبها را در آستانه انتخابات سراسری اسرائیل و تنها چند روز مانده به روز رای گیری در اختیار نتانیاهو قرار داد. نتانیاهو در کوران تبلیغات انتخاباتی توانست جنازه این سرباز اسرائیلی را از مسکو به اسرائیل بیاورد و تصاویر او در کنار این تابوت پیام تبلیغاتی تاثیرگذاری را منتشر نمود. چند روز پس از این واقعه نتانیاهو و حزبش لیکود برنده انتخابات شدند. در هر دو نمونه مربوطه، در آستانه انتخابات سراسری رژیم صهیونیستی پوتین رئیس جمهور روسیه هدایای تبلیغاتی و انتخاباتی ارزشمندی را برای نتانیاهو فراهم نموده و در هر دو نمونه منافع و مصلحت سوریه فدای معامله این دو سیاستمدار قدرت طلب شده است.در همین ایام تحول دیگری در محور روابط اسرائیل و آمریکا توجه تحلیلگران را به خود جلب نمود: جوزف بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا پس از نزدیک به یک ماه تاخیر با بنیامین نتانیاهو تماس گرفت. تاخیر یکماهه این تماس مقامات رژیم صهیونیستی را نگران و وادار به واکنش نموده بود. این تحول مهم از سوی تحلیلگران مربوطه مورد نقد و بررسی جدی قرار گرفت. برخی منابع یک علت مهم چنین تاخیری را برگزاری قریب الوقوع انتخابات در رژیم صهیونیستی و بازداشتن نتانیاهو از بهره برداری انتخاباتی از این تماس عنوان نمودند.
دو نمونه بالا از تعامل با نتانیاهو در دوران تبلیغات انتخاباتی تصویر روشنگری از روابط پوتین و بایدن با رژیم صهیونیستی و مقایسه رویکرد متفاوت این دو به دست می دهد. در حالی که پوتین خود را به عنوان حامی جدی نتانیاهو، سیاستمدار تندرو و ضد ایرانی اسرائیل معرفی نموده، بایدن آشکارا تلاش می کند از او فاصله بگیرد و امتیازی به نام او در انتخابات اسرائیل ثبت ننماید.
تحول در روابط رژیم صهیونیستی و قدرت های بزرگ جهان، به این یک مورد محدود نمی شود. واقعیت این است که در سال های اخیر تحولات مهمی در روابط رژیم صهیونیستی با این دو کشور پدیدار شده است. مسکو از یک کشور حامی فلسطین در دوران اتحاد جماهیر شوروی که منتقد رژیم صهیونیستی و اشغالگری آن بود، به کشوری تبدیل شده که از دوستان نزدیک تل آویو به حساب می آید. در سال های اخیر ملاقات ها و جلسات نتانیاهو در کاخ کرملین چه بسا بسیار دلپذیرتر و موفق تر از اوقات او در کاخ سفید بوده است. در آن سو، تحول مهمی در آمریکا اتفاق افتاده و حمایت دو حزبی این کشور از رژیم صهیونیستی به دلیل دور شدن حزب دموکرات از رژیم صهیونیستی به شدت زیر سئوال رفته است.
پیش بینی می شود تحولات چند ساله آینده، که مقارن با حضور پوتین و بایدن در کاخ کرملین و کاخ سفید است، به نوعی ادامه وضعیت فعلی باشد. در سال های آتی کاخ کرملین همچنان از نخست وزیر رژیم صهیونیستی پذیرایی گرمی خواهد نمود و به حل مشکلات آن کمک خواهد کرد و در مقابل جلسات کاخ سفید تبدیل به چالشی اساسی برای این رژیم خواهد شد.
سید هادی برهانی


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.