روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
وزیر بهداشت:شده ام جنازه جمع کن :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205759
1399/12/05

وزیر بهداشت:شده ام جنازه جمع کن

وزیر بهد‌‌‌‌‌اشت ضمن ابراز نارضایتی از برخی پروتکل شکنی‌ها و همچنین عد‌‌‌‌‌م برخورد‌‌‌‌‌ با این افراد‌‌‌‌‌، گفت: ما د‌‌‌‌‌اریم فریاد‌‌‌‌‌ می‌زنیم که اپید‌‌‌‌‌می گرفتارمان می ‌کند‌‌‌‌‌، چرا گوش نمی کنید‌‌‌‌‌؟ اینطور که نمی شود‌‌‌‌‌ مملکت را اد‌‌‌‌‌اره کرد‌‌‌‌‌. چقد‌‌‌‌‌ر باید‌‌‌‌‌ فریاد‌‌‌‌‌ بزنم و بگویم. سعید‌‌‌‌‌ نمکی اظهار کرد‌‌‌‌‌: به شد‌‌‌‌‌ت گله مند‌‌‌‌‌م از کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی کنند‌‌‌‌‌ و به شد‌‌‌‌‌ت گله مند‌‌‌‌‌ترم از کسانی که با پروتکل شکن ها برخورد‌‌‌‌‌ نمی کنند‌‌‌‌‌. وی بیان کرد‌‌‌‌‌: ما کی برای ترد‌‌‌‌‌د‌‌‌‌‌ از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه د‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌یم؟ چه کسی از من نامه د‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌ر این زمینه؟! کد‌‌‌‌‌ام یک از همکارانم با برخی از این ترد‌‌‌‌‌د‌‌‌‌‌ها موافقت کرد‌‌‌‌‌ند‌‌‌‌‌؟! اتوبوسی می آید‌‌‌‌‌ و آن را د‌‌‌‌‌ر مرز تست می کنیم که فرد‌‌‌‌‌ مثبت از آن بیرون می آید‌‌‌‌‌. این فرد‌‌‌‌‌ مثبت پیاد‌‌‌‌‌ه می شود‌‌‌‌‌ و اتوبوس تا فلان شهرستان می رود‌‌‌‌‌. رد‌‌‌‌‌یابی می کنیم و تازه موارد‌‌‌‌‌ مثبت د‌‌‌‌‌ر آن جا پید‌‌‌‌‌ا می شوند‌‌‌‌‌.
تا کجا باید همکاران من تاوان ندانم کاری برخی را بدهند؟! ما چه گناهی کردیم که در ۱۳ ماه مدام باید موج ایجاد شود، موج را بشکنیم و شهید دهیم!؟ وزیر بهداشت گفت: خدا شاهد است که داغ این شهدای سلامت دارد مرا نابود می کند.
ناب ‌ترین بچه‌ های نظام سلامت را از دست دادم. داغی برای هیچ فرماندهی بالاتر از این نیست که افسران ارشد و سربازانش را از دست بدهد آن هم به دلیل ندانم کاری و سهل انگاری دیگران. منِ وزیر خبر ندارم چه کسی می آید و بیرون می رود فقط شدم ته رودخانه، زخمی و جنازه جمع کن. به جای وزیر بهداشت بگذارید مدیرکل مرده شور خانه؛ این درد بزرگی است.

دوران عوام فریبی خاتمه یافت
نمکی افزود: وقتی آقای المنظری به ایران می ‌آید و اعلام می‌کند که مدیریت ایران یکی از ناب‌ترین، شایسته ترین و مدرن‌ترین شیوه‌ های مدیریتی بود که می تواند برای جهان الگو باشد، یک آدم در داخل با کمال کج‌سلیقگی چگونه صحت این ساختار را در ذهن مردم زیر سئوال می برد؛ آن هم برای درماندگی در شرایط سیاسی و کسب برخی سلایق در حوزه سیاسی. این را بدانید که من اگر مُردم، مُردم، با دم مسیحا هم زنده نمی‌شوم. مردم این سرزمین فقط به کسی بها می‌دهند که با آنها صادق باشد. دیگر به سیاسی کاری بها نمی دهند. تمام شد. دوران عوام فریبی خاتمه یافت. آن ور دنیا کسی عطسه کند، این ور دنیا به او می گویند که عافیت باشد. دوران عوام‌فریبی با این شبکه‌های اجتماعی تمام شد. مگر می توان مردم را با برخی شعارهای تند فریب داد؟. وزیر بهداشت اذعان کرد :حالا مرحله جدیدی شروع شده، من از مدت‌ها قبل در ویدیوکنفرانس و نامه اعلام می کنم که خودتان را برای یکی از سخت ترین یورش های ویروس جهش یافته آماده کنید. امروز دیگر ویروس موتاسیون یافته منحصر به یک نقطه نیست، بلکه همه جا می شود آن را یافت. خیلی جاها دارند مرتب گزارش می دهند. همکاران من کاملا آماده اند. مردم شریف باید بدانند که این ویروس علی رغم حرف انگلیسی‌ها، هم قدرت سرایت و هم قدرت مرگ‌زایی چند برابری دارد و هم جوان ترها را بیشتر گرفتار می کند. چهار روز قبل در خوزستان کودک ۱ و ۹ ساله بر اثر کووید-۱۹ فوت کرد.ما داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند، چرا گوش نمی کنید؟. اینطور که نمی شود مملکت اداره کرد. چقدر باید فریاد بزنم و بگویم. چقدر باید خجالت بکشم از پزشک و پرستار و علوم آزمایشگاهی و بقیه.

ما برای موج شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی
نمکی تاکید کرد: نمی شود که من ناگهان باخبر شوم که بدون اطلاع ما یک گروه آمد و گروهی رفت. آن هم در کشوری که رهبر معظم انقلاب وقتی
می خواهد نشست مجازی بگذارد، می گوید باید از وزارت بهداشت اجازه بگیریم. رییس جمهور می خواهد برود مرقد امام (ره) می گوید از وزارت بهداشت بپرسید به چه صورت باشد. این نمی شود که بقیه رعایت نکنند. بزرگان نظام رعایت می کنند، اما عده ای اصلا حواس‌شان به این چیزها نیست. وقتی هم اپیدمی آمد و کشتار کرد، می‌گویند در فلان جا غلظت اکسیژن کم بود. طبق گزارشات واصله در فلان جا بیمار را دیر رسیدگی کردند و همه این سوالات شروع می شود، اما یک نفر نمی‌گوید که در پیک قبلی خوزستان که پروتکل‌شکنی ما را گرفتار کرد، چه کسی این را جمع کرد، چه کسی شب تا صبح نخوابید، چگونه اکسیژن رسید، چرا یک نفر نیامد در خیابان فریاد بزند که ما امکانات نداریم. چه کسانی این آتش را خاموش کردند. اما اگر خدایی نکرده ۵ دقیقه دارویی دیر شود، هزار قلم و هزار شبکه اجتماعی راه می اندازند. اینطور نمی توان مملکت اداره کرد. من مکتوب هم نوشتم. دیگر برای ما و همکارانمان بیش از این صبوری میسر نیست. ما برای موج شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی. این را همه باید بدانند.
محکم هم باید بدانند. نمکی دیروز با بیان اینکه دیشب تا صبح قدم زدم و بعد از نماز هم نشستم و گلایه ‌ای را به مسئولان نظام نوشتم از اینکه چقدر من و همکارانم احساس تنهایی و غربت می کنیم در برخی موارد که بعدا آن ها را مطرح می کنیم، گفت: کار دانشگاه علوم پزشکی تهران در ایجاد 700 تخت خوابگاهی و 1200 تخت دیگر در آینده نزدیک، بسیار مهم است. حل کردن مشکل یک دانشجوی آواره هم کار بزرگی است. من می دانم که نخبگان هوشی کشور، کارگر زاده، کشاورز زاده و ... وقتی بدون رفتن به کلاس‌های آنچنانی و نگذشتن از کانال کلاس های پرزرق و برق، فقط قالی می بافته، کار خانه می کرده، دامداری می کرده و کتاب هم دست می گرفته و درس می‌خوانده، وقتی این طفل معصوم با افتخار رتبه‌های اول کنکور را در یک مسابقه نابرابر کسب کرده، باید او را دریافت. وی افزود: یکی هم صبح به صبح آب پرتقال می خورده و درس می خوانده و نیازی هم به خوابگاه ندارد، ماشین و خانه لوکس و... برایش فراهم است. البته ما نمی گوییم اینها فرزندان این سرزمین نیستند، اما دل من برای کسانی می‌سوزد که فرزندان تهیدست این سرزمین هستند و ما به عنوان مدیران کشور متولی رسیدگی به آنها هستیم. بارها گفته ام که من وزیر بهداشت پولدار و فقیر، اصول گرا و اصلاح طلب، شیعه و سنی، زرتشتی، کلیمی و حتی لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستم. اما این به این معنی نیست که وظیفه خودم را در زمینه نقش حاکمیت برای تهیدستان فراموش کنم. اگر منابع عمومی قرار است صرف شود، اول باید صرف جوان و نوجوانی شود که با فقر و تهیدستی از دورترین روستای کشور، افتخار کسب کرده و می تواند روی صندلی پزشکی تهران بنشیند تا پدر و مادرش دغدغه این را نداشته باشند که شب بچه ام کجا می خوابد. بنابراین حتی اگر یک تخت اضافه کنیم، افتخار بزرگی است که در این دانشگاه توانستند 1200 تخت خوابگاهی ایجاد کنند. بر همه شما این کار بزرگ مبارک باشد. وزیر بهداشت ادامه داد: اگر یک دختر روستایی، دانشجو و متعلق به یک فرهنگ ساده و پاکیزه آمد در تهران آواره شد، علاوه بر مسائل اقتصادی به مسائل حاشیه‌ای هم نگاه کنید. پدر و مادری که عزیز و پاکیزه‌ای را به ما تحویل می دهد، چه تحویل خواهد گرفت. مرا یک روز مجبور کردند که به تهران بیایم. مسئول علوم پزشکی کاشان بودم و مجبور شدم که به تهران بیایم همانطور که در داستان وزارت هم مجبور شدم و در آن زمان هم با اینکه معاون وزیر بودم، غربتنامه سرودم. چه رسد به دانشجویی که از دورترین نقطه به تهران می آید. بنابراین سقف مهربانانه و متولی داشتن دانشجو برای خانواده دانشجویی که با خون دل او را به ما تحویل دادند، دلگرمی بزرگی است.

چرا نخبه های مملکت دارند می روند؟
نمکی گفت: من همواره در حوزه فرهنگی و دانشجویی اعلام کرده‌ام که رسالت‌مان فقط توسعه فضا نیست، بلکه توجه به فضای روحی و معنوی دانشجو هم هست. ما باید روح لطیف چند بعدی تاثیرپذیر را مراقبت کنیم. چقدر می توانیم تعهد و اخلاق را در کنار علم آموزی در این بچه‌ها تقویت کنیم؟. چقدر می توانیم پایبندی به این سرزمین را که پا در رکاب رفتن نباشند، تقویت کنیم؟. چرا روستا زاده عاشق سرزمین، بعد از دو سال فیلش هوای هندوستان، استرالیا، انگلیس و کانادا و... می کند؟. چرا نخبه‌های این مملکت دارند می‌روند؟. چرا این‌ها می روند و بانک ژنتیک جاهای دیگر دنیا را تقویت می کنند؟. چرا بازنمی‌گردیم و این فاجعه ملی که دارد اتفاق می‌افتد را بازنگری نمی کنیم؟. پسر من دانشجوی شریف است و می‌گوید یکی از دانشجویان هم آماده ماندن نیست و متاسفانه اساتید هم پل می شوند برای این عبور. این خون دل دارد که سرمایه‌های عظیم ملی که با سختی تربیت شدند، دارند می روند. اگر این غفلت ادامه یابد، در آینده جزو تهی‌دست‌ترین کشورها از نظر منابع انسانی می‌شویم.

آغاز فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان
نمکی در ادامه با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور تصریح کرد: با لطف خداوند از امروز فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان برای ۱۰۰ هزار نفر دیگر آغاز می ‌شود. ۲۵۰ هزار دوز دیگر تا آخر این هفته می‌ رسد. امیدوارم تا پایان اسفند ماه بتوانیم گروه هدف آسیب پذیرمان را واکسن بزنیم. در کنار این تلخکامی ها این مژده را هم بدهم که تولید واکسن ملی هم به خوبی پیش می رود و اگر به همین روال پیش رود، در اردیبهشت ماه آینده این خبر خوش را برای مردم خواهیم داشت که به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن منطقه مطرح هستیم.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.