روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
رفع چالش‌های نظارتی در مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی فارس به 1400 موکول شد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205670
1399/12/04

رفع چالش‌های نظارتی در مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی فارس به 1400 موکول شد

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ نظارت بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی اهمیت به سزایی دارد و همیشه بر این قضیه تأکید می شود، تا فرآورده هایی از جمله گوشت و تخم مرغ که به دست مردم می رسد با خیال راحت مصرف شود. در این باره از سوی متولیان حفظ و ارتقای سلامت محصولات موجود در بازار، دغدغه ای وجود دارد که اگر چه به نظر حل شدنی است اما در عمل بیش از یک دهه به عنوان چالشی مهم از سوی برخی مسئولان به حال خود رها شده است.
در این باره اگر چه پیگیری های مکرری از سوی نظام دامپزشکی انجام گرفته اما به نتیجه نرسیده و به نظر می رسد منافع کارفرماها در این باره بر دیگر موارد ترجیح داده شده است. رئیس نظام دامپزشکی فارس در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: به نظرم مهم ترین مسئله ای که در حوزه دامپزشکی به دلیل حل نشدن به قرن جدید و سال 1400 برده می شود، همین حقوق گرفتن ناظران بهداشتی مراکز فرآورده های خام دامی از همان مرکز است و این وضعیت قابل قبول نمی باشد.
دکتر احمد رضا تابع بردبار افزود: مسئله قطع رابطه مالی بین کارفرما و صنایع زیر نظر دامپزشکی با وجود پیگیری ها حل نشده و در این باره گله مندیم. وی عنوان کرد: در تمامی کشتارگاه‌ها، مراکز تولید و بسته بندی فرآورده‌های خام دامی ناظر بهداشتی داریم اما مسئول فنی و ناظر را کارفرما خودش انتخاب می کند و حقوق را هم خودش می دهد. این کارمند حقوق را از کارفرما می گیرد و در دستورالعمل‌های بهداشتی از دامپزشکی تبعیت می کند و این اصلاً همخوانی ندارد. تابع بردبار عنوان کرد: این مسئله چالشی است که سالیان سال حل نشده و اگر چه استان‌های مختلف راهکارهای نیم بندی ارائه داده اند اما راه حلی اصولی و عملیاتی داده نشده است. رئیس نظام دامپزشکی فارس گفت: پیشنهاد ما این است که صندوق نظارت بهداشتی تأسیس شود و کارفرماها همان پولی که به عنوان حقوق به ناظران می دهند را به آن صندوق واریز کنند و دامپزشکی ناظر انتخاب کند. وی گفت: در حال حاضر بیش از 450 مسئول فنی بهداشتی و ناظر بهداشتی در فارس فعالیت می کنند و روی فرآیند تولید و تولید بهداشتی نظارت دارند که از کارفرماها حقوق می گیرند.
معتقدم این قضیه بر روی کیفیت محصولات بهداشتی بی تأثیر نیست و انتظار داریم به منظور ارتقای کیفیت ها موضوع یک بار برای همیشه حل شود. وی گفت: پیگیری های ما به عنوان نظام دامپزشکی کم نبوده و از هر طریقی که بگویید چه مجلس و نماینده ها و استانداری پیگیری کرده ایم که این اتفاق بیفتد اما کاری که باید هنوز انجام نشده است. تابع بردبار عنوان کرد: حتی طبق ماده 19 آیین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی مصوبه هیأت وزیران در سال 1387، قطع رابطه مالی بین کارفرما و مسئول فنی جهت نظارت بهینه بهداشتی ضروری بیان شده اما با وجود گذشت بیش از یک دهه از آن، هنوز به نتیجه نرسیده و این مشکلی است که نادیده گرفتن آن نگران کننده است. این دامپزشک در ادامه درباره احتمال انتقال کرونا از محصولات دامی به انسان هم گفت: طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است، کرونا از دام به انسان منتقل نمی شود. تابع بردبار همچنین درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عنوان کرد: خوشبختانه تا کنون موردی در فارس گزارش نشده است.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.