روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
آرین، بچه جواد در کاخ سفید :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205525
1399/12/03

آرین، بچه جواد در کاخ سفید

انتخاب یک ایرانی تبار به عنوان مشاور ارشد در معاونت کنترل تسلیحاتی و امور امنیت بین ‌المللی وزارت خارجه آمریکا بازتاب های گسترده ای را به همراه داشته است اما آرین طباطبایی کیست و چرا این انتصاب تا این حد مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است؟آرین طباطبایی فرزند سید جواد طباطبایی استاد سابق دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه فلسفه، تاریخ و سیاست است. آرین طباطبایی مدرک کارشناسی خود را در دانشگاه «استونی بروک» آمریکا اخذ کرده است؛ او در رشته علوم سیاسی، سینما و مطالعات فرهنگی تحصیل کرده است. پس از آن وارد دوره کارشناسی ارشد شد و این بار در رشته صلح و امنیت بین ‌المللی تحصیل کرد. او دارای مدرک دکترا در حوزه مطالعات جنگ از دانشگاه «کینگز» لندن است.
آرین محقق اندیشکده «رند» و مدیر گروه و استاد مطالعات امنیتی دانشگاه «جورج ‌تاون» است. او همچنین پژوهشگر ارشد در دانشکده روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه کلمبیا (SIPA)، عضو پروژه امنیت ملی ترومن و عضو شورای روابط خارجی آمریکا(CFR) است و به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و فارسی تسلط دارد. دیدگاه‌های او درباره ایران، بر اساس آن چه تا کنون در سخنرانی ها و مقاله های مختلف ابراز کرده به دیدگاه‌های مقام های فعلی دولت جو بایدن بسیار نزدیک است. آرین طباطبایی مولف کتاب «نه فتح، نه شکست» درباره استراتژی امنیت ملی جمهوری اسلامی است که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. او همچنین نویسنده کتاب «محور سه گانه: روابط ایران با روسیه و چین» است. تحقیقات طباطبایی بیشتر حول خاورمیانه، خصوصا ایران، جنگ و تروریسم بوده است. طباطبایی در یک جلسه استماع که ژانویه سال گذشته میلادی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان برگزار شد، گفت معتقد است سیاست «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران در سطح تاکتیکی موثر بوده اما در سطح راهبردی موفقیتی نداشته، زیرا به تغییر رفتار تهران منجر نشده است.

آرین، فرزند جواد؛ یک دختر ایرانی در کاخ سفید
این تحلیلگر در مقاله ای که روی وب سایت ائتلاف تضمین دموکراسی قرار گرفته، می نویسد: «دولت دونالد ترامپ نتوانست هدفش در خصوص رسیدن به توافق بهتر با ایران بعد از خروج از برجام را عملی کند».او در این مقاله که قبل از نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به رشته تحریر درآمده درباره سیاست احتمالی دولت جو بایدن در قبال ایران می نویسد: «اگر جو بایدن رئیس جمهور شود، ایالات متحده را به شرط پایبندی ایران به برجام برخواهد گرداند و همزمان تلاش خواهد کرد از تهران در خصوص سایر زمینه های محل نگرانی مانند آزمایش موشکی و گروگان های آمریکایی تعهدات اضافی دریافت کند».آرین طباطبایی به همراه «هنری رم» در مقاله ‌ای برای «فارین پالیسی» توصیه کرده بود که بازگشت سریع جو بایدن به برجام اشتباه خواهد بود. او در آن مقاله استدلال کرده بود که ایران چاره ‌ای جز مذاکره ندارد و رئیس جمهور بعد از روحانی چه یک محافظه ‌کار باشد چه یک تندرو جز مذاکره با آمریکا راه دیگری در پیش نخواهد داشت. این دو نویسنده در آن مقاله نوشته بودند: «جو بایدن در صورتی که بتواند دونالد ترامپ را در انتخابات شکست دهد نباید در آغاز مذاکره با ایران عجله کند، چرا که مشکلات عظیم اقتصادی در ایران سبب می‌ شود تهران خود برای این امر قدم پیش بگذارد». اظهارات تند آرین طباطبایی درباره ایران در حالی به زبان آورده شده که پدر او یعنی سید جواد طباطبایی به عنوان یکی از ایده ‌پردازان تئوری‌ ایران شهری شناخته می ‌شود و همواره بر لزوم ایستادگی در مقابل حملات و توطئه ‌های بیگانه سخن می ‌گوید. نوع نگاه جواد طباطبایی و تأکید بر ایرانی بودن حتی به اندازه ‌ای بوده که بعضاً با انتقاد گروه‌ های قومیتی داخل ایران مواجه شده و این گروه‌ ها طباطبایی و آرای فکری او را متهم می ‌کنند که درصدد نادیده گرفتن حقوق قومیت ‌های مختلفی چون کردها و ترک ها است. سید جواد طباطبایی در دی ماه ۹۶ در یک جشنواره در تهران از سوی حسن روحانی به عنوان پژوهشگر برجسته در بخش علوم سیاسی و روابط بین ‌الملل مورد تقدیر قرار گرفت.
آرین طباطبایی در مصاحبه با مجله فرانسوی «لیبراسیون»، نظری به حوادث ۱۱ سپتامبر بیان کرده ‌است که «قرائت ایدئولوژیک و سیاسی از اسلام، قرائتی مرده و فاقد معنا است زیرا از آن جایی که آن ها نتوانستند خودشان را از لحاظ نظری با رویدادهای اجتماعی سیاسی دنیای حاضر که در آن زندگی می‌ کنند به ‌روز کنند، در عمل نیز برنامه ‌ای اجتماعی و سیاسی برای پاسخ به سئوالات مربوط به این دنیای جدید ندارند و تنها راه حل این اسلام گرایان در مواجهه با دنیای غرب، ایدئولوژیک کردن اسلام و مبارزه با غرب است که خود را می تواند در عملیات های تروریستی نشان دهد». آرین طباطبایی در حساب کاربری خود در توئیتر از پیوستن به دولت جو بایدن رئیس‌ جمهور آمریکا و معاون او، «کاملا هریس» ابراز خرسندی کرده است.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.