روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
کلاف سردرگم بورس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194693
1399/08/06

کلاف سردرگم بورس

غیاث ملک حسینی خبرنگار «خبرجنوب»/ کلاف سردرگم بورس این روزها مردم را سرگردان تر و نا امیدتر از روزها و هفته های گذشته کرده است، مردمی که با اعتماد به سخنان مسئولان ارشد دولت و تاکیدهای آن ها، سرمایه های خرد و کلان خویش را به سمت بازار سرمایه هدایت کردند تا شاید در جنگ نا برابر تورم با درآمد و پس اندازهایشان، حداقل بتوانند ارزش دارایی های خود را حفظ کنند، اتفاقی که در عمل هرگز نیفتاد و جمعیت قابل توجهی از سهام داران نه تنها ارزش دارایی هایشان حفظ نشد؛ بلکه با خسران در اصل سرمایه نیز مواجه شدند. نیم نگاهی به نماگرهای بورس نشان می دهد که شاخص کل در دامنه یک میلیون و 330 هزار واحد جا خوش کرده و امید چندانی به بهبود وضعیت آن نمی رود. حتا دیگر نمی توان امیدوار بود که حمایت دستوری هم از این آشفته بازار اتفاق بیافتد؛ چرا که برخی از نمایندگان مجلس معتقدند بازار سهام همین حالا هم دارد چوب حمایت های غیر اصولی و دستوری قبل را می خورد و شاید باید تاوان آن را پس بدهد. از طرفی دیگر آنها معتقدند که حمایت های غیر اصولی از بازار سرمایه سایر بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد و شاید بورس دراين شرایط به نوعی قربانی جلوگیری از تلاطم در سایر بازارها هم باشد.

چه کسی وظیفه دارد رفتارهای هیجانی مردم را کنترل کند؟
در آن سوی ماجرا گویا دولتمردان مدتی است علاقه پیدا کرده اند تا بخش قابل توجهی از ناکارآمدی های اقتصادی را به رفتارهای هیجانی مردم و تلویحاً به کم بودن سواد اقتصادی آن ها نسبت بدهند، اما سئوال مهم این است که چه کسی وظیفه داشته این رفتارهای هیجانی را کنترل کند و حداقل آموزش های ممکن برای حضور در بورس را در اختیار مردم بگذارد؟ قطعاً نقش دولت و سازمان بورس در این زمینه نقش کوچکی نبوده و همان طور که از آب گل آلود رفتارهای هیجانی مردم - به اذعان نمایندگان - بخشی از کسری بودجه دولت جبران شد، حالا هم دولت باید کمی جور سهامداران زیان دیده بازار را در این موقعیت بکشد. اتفاقی که به نظر می رسد هرگز نیفتد و سهامداران حالا حالاها نتوانند چراغ سبز بازار را ببینند. بررسی سخنان نمایندگان و مسئولان اقتصادی در ماه های گذشته هم نشان می دهد که تقریباً هیچ کدام از این پیشنهادات آنگونه که باید در بهبود بازار سرمایه موثر نبوده و اگر هم کمی از سقوط بازار پیشگیری کرده اند پس از مدتی دوباره این سد شکسته شده و فرایند ریزش شاخص کل بازار با سرعت بیشتری ادامه پیدا کرده است.
رفتارها و تصمیم های دولت، عامل اصلی پریشان احوالی بازار سرمایه در این میان یکی از نمایندگان شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، عامل اصلی پریشان احوالی بازار سرمایه را رفتارها و تصمیم های دولت عنوان کرد و گفت: نتیجه این رفتارها و تصمیم ها رشد حباب گونه قیمت در بازار سرمایه بود. جعفر قادری با بیان این که بارها به دولت تذکر دادیم رشد حباب وار بورس، در آینده مردم و کشور را با مشکل مواجه می کند، اظهارداشت: متاسفانه دولت گوش شنوایی نداشت و در شرایطی که باید تقاضای فزاینده را با عرضه بیشترپاسخ می داد، متاسفانه این کار را نکرد.

انجام هر کاری و اعمال هر حمایتی، مشکل بورس را حل نخواهد کرد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید براینکه در این شرایط، انجام هر کاری و اعمال هر حمایتی، مشکل را حل نخواهد کرد، به موضوع تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به بورس اشاره و خاطرنشان کرد: «مگر منابعی که از صندوق توسعه ملی می خواهد به بورس تزریق شود چقدر است؟ 10 هزار میلیارد، 20 هزار میلیارد، باید توجه داشت با این اعداد و ارقام مشکل بورس حل نمی شود و مشکل خیلی فراتر از این مسایل است». به گفته وی، رشد حباب گونه بورس، مشکلاتی را ایجاد کرده که شرایط به سادگی به حالت قبل برنمی گردد.

مجلس می تواند طرحی را برای کنترل بازار و جلوگیری از سقوط بیشتر شاخص کل تهیه کند؟
قادری در پاسخ به این که آیا مجلس می تواند طرحی را برای کنترل بازار و جلوگیری از سقوط بیشتر شاخص کل تهیه کند؟ ابراز داشت: واقعیت این است که اصلاً نباید اجازه داده می شد که این اتفاق ها بیفتد و قیمت ها تا این حد دچار حباب شود که پس از فروپاشی آن با چنین وضعیتی مواجه شویم. حالا هم اگر بخواهیم با دوپینگ و حمایت‌های تصنعی دوباره ارزش و یا شاخص بورس را بالا ببریم سایر بازارها تحت تاثیر قرار می گیرند و متلاطم
می شوند. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که می توان نرخ سود بانکی را به شدت کاهش داد، اظهار داشت: این کار ممکن است باعث شود نقدینگی به سمت بورس بیاید، اما قطعاً بازار پولی را به هم می ریزد.

نمی توانیم با سیاست ها و حمایت های افراطی دوباره از بورس حمایت کنیم
نماینده شیراز و زرقان در مجلس با تاکید بر این که پیشتر اعلام کرده بودیم مردم حضور احساسی در بورس نداشته باشند، تصریح کرد: اشکال دولت این است که همیشه سیاست افراط و تفریط را دنبال می کند و تصمیم هایش مبتنی بر منطق و تدبیر نیست، با این حال و علی رغم مشکلات پیش آمده، ما
نمی توانیم با سیاست ها و حمایت های افراطی دوباره از بورس حمایت کنیم؛ چراکه این کار زمینه به هم ریختن دیگر بازارها را فراهم می کند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش دیروز کمیسیون اقتصادی در خصوص بورس ابراز داشت: در این گزارش راه حل هایی مطرح شد و به دنبال آن مجلس طرحی را اعلام وصول کرد که در اولین فرصت ابزارهای نظارتی و کنترلی روی بورس فعال شود. قادری در پاسخ به این که این اولین فرصت حدوداً چه زمانی خواهد بود، گفت: خود طرح اعلام وصول شده، اما واقعیت این است که برخی فرآیندها در کشور پیچیده است و عملیاتی شدن طرح را کمی زمان بر می کند. وی در عین حال با اشاره به تصمیم مشترک دولت و مجلس در برخی زمینه ها گفت: توافق دولت و مجلس برای «فروش نفت در برابر واردات کالا»، «توجه به صادرکنندگان خوش حساب و جلوگیری از صدور کارت های بازرگانی برای هر تاجر و صادرکننده ای»، «واردات مواداولیه و کالاهای ضروری در مقابل صادرات» و همچنین «تغییر روش هایی که صرفاً منجر به افزایش پایه پولی و نقدینگی می شود و به تامین مالی دولت کمک می کند» از جمله موضوعاتی است که مورد توافق قرارگرفته و اجرایی شدن آنها می تواند تا حدودی فضای اقتصادی را بهبود ببخشد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.