روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جلز و ولز بازار در کمبود روغن برای پخت و پز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194691
1399/08/06

جلز و ولز بازار در کمبود روغن برای پخت و پز

نرگس مکاری زاد‌‌‌‌‌ه-خبرنگار «خبرجنوب»/ بازار شیراز با کمبود‌‌‌‌‌ روغن روبه روست، روغن هایی که برای سالاد‌‌‌‌‌ و پخت و پز کاربرد‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌ اما د‌‌‌‌‌ر هیچ فروشگاه و یا سوپرمارکتی پید‌‌‌‌‌ا نمی شود‌‌‌‌‌. به گزارش سرویس اقتصاد‌‌‌‌‌ی «خبرجنوب»، بحث روغن مد‌‌‌‌‌ت هاست د‌‌‌‌‌اغ است، یک روز بحث وجود‌‌‌‌‌ پالم و یا استفاد‌‌‌‌‌ه از محصولات تراریخته مطرح می شود‌‌‌‌‌ و روز د‌‌‌‌‌یگر همین ماد‌‌‌‌‌ه پرچرب و تا حد‌‌‌‌‌ود‌‌‌‌‌ی مضرچراغ سبزی به مردم نشان نمی دهد و خریداران را در حسرت دیدار خود در قفسه سوپرمارکت‌ها نگه می دارد. گزارش میدانی خبرنگار ما حاکیست در غیاب روغن مخصوص پخت و پز و سالاد، سایر روغن ها جولانگاه خوبی در قفسه فروشگاه ها پیدا کرده اند، از جمله روغن زیتون و یا روغن های مخصوص سرخ کردن غذا.
پرس و جوی مردم از سوپر مارکت ها برای خرید روغن مخصوص سالاد و پخت و پز تنها به یک جواب ختم می شود: «نداریم».
اما در فروشگاه های بزرگ که از انبارهای وسیع و مجهز برخوردارند وضعیت متفاوت است در این فروشگاه‌ها روغن پخت و پز و سالاد وجود دارد اما تعداد آن محدود است و به هر نفر تنها یک بطری از این روغن فروخته
می شود. ناگفته نماند در فروشگاه های بزرگ بالای شهر وضعیت متفاوت است و گرچه تنها دو بطری یک لیتری را در قفسه می بینید اما اگر چرخی حوالی این قفسه ها بزنید متصدی فروشگاه پیشنهاد آوردن بطری های بیشتر را از انبار فروشگاه به شما می دهد. البته این روغن‌ها روغن معمولی و تا حدودی مضر می باشد چرا که فاقد برچسب روغن «غیر تراریخته» است و مشخص است که در روند تولید آن از محصولات تراریخته که برای سلامت افراد ضرر داشته، استفاده شده است.
رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی شیراز، با تایید کمبود روغن مخصوص پخت و پز و سالاد در بازار شیراز گفت: این کمبود تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله وضعیت قیمت گذاری ناشی از تخصیص ارز دولتی، معطلی روغن خام در گمرک، خرید مراکز پرمصرف روغن از بازار خرده فروشان و حتی شیوع کرونا قرار دارد.
عبد ا... رزاق منش در توضیح بیشتر گفت:۹۰ درصد روغن مورد نیاز کشور از خارج تامین می شود و روغن خام مورد نیاز از دو منبع سویا از کشورهای برزیل و آرژانتین و پالم از کشورهای مالزی و اندونزی تامین می گردد.
وی با بیان این که سرانه مصرف سالیانه روغن در ایران برای هر نفر
۲۰ کیلو است که حدود ۷ کیلو بالاتر از سرانه مصرف جهانی است افزود:برای واردات مواد اولیه روغن خوراکی ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت اختصاص داده می‌شود و بر همین اساس قیمت گذاری به عهده سازمان حمایت است .
رزاق منش با یادآوری اینکه در سال جاری در خرداد ماه به قیمت روغن ۱۲ تا ۱۴ درصد و در ماه جاری ۹ درصد افزوده شد اضافه کرد: دلیل کمبود روغن در بازار عدم عرضه از سوی کارخانجات است که آنها هم کمبود مواد اولیه را دلیل آن عنوان
می کنند. وی خاطر نشان کرد: از خردادماه توزیع روغن توسط شرکت‌های پخش اصلی بصورت قطره چکانی شده است و در کالاهای برند و مورد اقبال مردم این موضوع ملموس تر می باشد.رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی شیراز با بیان اینکه در دوسال گذشته و ایجاد بحران ارزی در کشور سود توزیع کنندگان روغن به حداقل ممکن ودر مواقعی به صفر رسیده است تصریح کرد: این وضعیت باعث شده در روزهای اخیر توزیع روغن به حداقل رسیده و بعضا با کالاهایی مانند چای، رب گوجه و تن ماهی عرضه می شود.به گفته وی هم اکنون۶۰ هزارتن روغن خام در گمرک اکنون دپو شده است که مشکل تخصیص ارز ان طبق گفته مسئولین حل شده و بزودی به مقصد کارخانجات داخلی ترخیص خواهد شد و این امید وجود دارد با این اقدام بخشی از کمبود بازار با افزایش سطح تولید کارخانجات مرتفع شود.
رزاق منش ادامه داد: همچنین ستاد تنظیم بازار کشور هفته گذشته ۲۸ هزارتن از محل ذخائر استراتژیک کشور به کارخانجات کشور مواد اولیه اختصاص داده و انتظار می‌رود در روزهای آینده پس از تولید وارد چرخه توزیع گردد. وی با بیان اینکه امسال نصف پارسال روغن خام از گمرکات کشور ترخیص شده است گفت: در شش ماه نخست سال جاری طبق آمار گمرک ایران مقدار ۴۰۰ هزارتن روغن خام تامین و وارد شده است، این در حالیست که در مدت مشابه سال ۹۸ مقدار ۸۰۰ هزارتن واردات داشته ایم و واضح است در این وضعیت بازار با کمبود مواجه
می شود..رییس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی شیراز یادآور شد: مشکلات ناشی از عدم تبادل پول و ارز به واسطه تحریم ها هم از گرفتاری‌های عدیده شرکت های واردکننده است که باعث شده واردات مواد اولیه به کندی انجام شود. این مسئول صنفی از دیگر دلایل کمبود روغن در بازار را احتمال قاچاق این کالای پرمصرف اعلام کرد و گفت: از آنجا که قیمت گذاری روغن بر اساس ارز ۴۲۰۰تومانی، صورت می گیرد قاچاق و ارسال آن به کشورهای همسایه پرسود است و طبق اظهار مطلعین، بخشی از تولیدات کشور به عراق و افغانستان قاچاق می‌شود.
وی، شیوع ویروس کرونا را از دیگر عوامل کمبود روغن در بازار دانست و بیان داشت: بیماری کرونا و محدودیت های واردات و الزام کشورهای مبدا به رعایت پروتکلهای بهداشتی و قرنطینه حتی قرنطینه مزارع از دلایل کاهش واردات است .
رزاق منش در عین حال خواستار اصلاح الگوی مصرف در خانوار و بخش صنعت به عنوان یک ضرورت شد و افزود: در شرایطی که دنیا در آینده نه چندان دور با بحران تولید و تامین مواد غذایی روبروست فارغ از جدال‌های سیاسی باید به سمت اصلاح الگوی مصرف رفت. رئیس عمده فروشان مواد غذایی شیراز در خصوص سهمیه بندی روغن در بعضی از فروشگاه‌ها گفت: طبیعی است فروشگاه‌ها، برای مدیریت توزیع و عدم جمع آوری کالا توسط دلال‌ها از شلف فروشگاه ها به گونه ای مجبورند برنامه ریزی کنند که کالا در دسترس مردم باشد. متاسفانه بدلیل عدم تامین روغن حلب مایع یا جامد بعضا بیرون‌برها و رستوران‌ها روغن مورد نیاز خود را از شلف فروشگاه ها و احجام مصرف خانوار تامین می کنند.
رزاق منش ابراز امیدواری کرد با تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی دولت از جمله تخصیص سهمیه از محل ذخایر استراتژیک کشور و نیز ترخیص روغن خام از گمرکات، تا هفته آینده کمبود روغن در بازار جبران شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.