روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
نیست نشان زندگی تا نرسد نشان تو :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192387
1399/07/08

نیست نشان زندگی تا نرسد نشان تو

امروز هشتم مهرماه، روز بزرگداشت حضرت عشق، شاعر نامی و بلند آوازه ایرانی مولاناست که این نام شهرت جهانی داشته و بر همگان آشناست. در این میان شاید کمتر کسی را بتوان پیدا کرد که با گفتن نام شاعر سرشناس پارسی ‌گوی، محمد بن محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی که نام کامل مولاناست او را بشناسد، چرا که بیشتر افراد با القابش که از او صحبت می‌شود از قبیل «مولانا خداوندگار»، «خداوندگار» و «جلال‌ الدین» بعضی از نخستین لقب ‌هایش هستند که گفته می‌ شود در زمان حیاتش بیشتر متداول بوده او را می ‌شناسند. القابی مثل «ملای رومی»، «مولوی رومی» و «مولوی» هم به نظر می ‌رسند از حدود قرن نهم به تدریج برای اسم بردن از «مولانا» رایج شده‌ اند.

زندگی‌نامه مولانا
زندگی مولانا جلال الدین محمد بلخی مصادف با قرون ششم و هفتم بود و ایشان‌ در یکی از روزهای پاییزی، روز یکشنبه هشتم مهرماه سال ۵۸۶ قمری در شهر بلخ متولد شد. در آن زمان شهر بلخ که در حال حاضر جزئی از خاک کشور افغانستان محسوب می‌شود. بهاء الدین ولد معروف به سلطان ‌العلما واعظ، عارف و از مشایخ تصوف را که بیشتر مردم او را به عنوان پدر رومی می ‌شناسند نیز در این دوره می‌ زیست. او که به علت اختلافش با سلطان محمد خوارزمشاه، دیار خود را ترک کرد و بعد از سفرهای طولانی خود راهی شهر قونیه در کشور ترکیه فعلی شد تا در آنجا باقی عمر خود را سپری نماید. در آن زمانی که بهاالدین به قونیه رفت، این شهر تحت حکومت سلطان علاء الدین کیقباد اول بود که بعد از گذر مدت زمان کوتاهی این شهر به محلی مناسب برای فعالیت صوفیان تبدیل شد و بهاءالدین در آنجا نیز شاگردان بسیاری پیدا کرد که شیفته آداب و رسوم صوفیه شدند. پس از مرگ بهاء الدین مولانا از، مولوی از آموزه‌های برهان‌الدین استفاده کرد و جانشین مسند تدریس پدرش شد تا این که ملاقات معروف و پر رمز و رازش با شمس تبریزی اتفاقی عجیب را در زندگی وی ایجاد کرد و همین عامل، آغازی شد برای تحولات اساسی طوری که وی بعد از این آشنایی، مولانایی شد که اکنون جهانیان شیفته آثار او شده ‌اند. طلوع زندگی عالم فریخته ایرانی در نهایت پس از تحمل تبی سوزان در سن 63 سالگی به غروب پیوست و در روز یکشنبه 27 آذرماه سال ۶۵۲ مولانا در شهر قونیه چشم از جهان فروبست.

اشعار و سروده های مولانا
سروده های مولانا در مجموع شامل هفتاد هزار بیت می ‌شود که بخش زیادی از آن به زبان فارسی سروده شده است و در میان این اشعار تنها یک درصد از آن به زبان‌ های ترکی و عربی سروده شدند که آن ها نیز جز اشعار مُلَمَّع یا تلمیع هستند، بدین معنی که در سرودن یک شعر مولانا به بیش از یک زبان آن را به شرح کشیده است. حالا همه کسانی که مولانا را می‌ شناسند هر ساله به مناسبت روز بزرگداشت مولوی در 8 مهرماه مراسمی را که در شهر قونیه برگزار می‌کنند تا نام وی را جاودان‌تر از همیشه سازند. در این راستا می ‌توان گفت هر چند مولانا شاعری ایرانی اما متعلق به همه مردم جهان است که بیشتر اشعارش را به زبان فارسی سروده است و ما نیاز است که از اشعار و سروده های این گنجینه عظیم ایرانی را حفظ کنیم و به فرزندان و آیندگان خود بیاموزیم تا در حفظ و نشر آثار مولانا دخیل باشند و با جان و دل برای فرهنگ ایرانی بکوشند و آن را حفظ نمایند. مشهور ترین اثر مولانا، مثنوی معنوی است که در 6 دفتر با مجموعه ای 26 هزار بیتی و 424 داستان پی در پی که به شیوه تمثیل و حکایت‌ های آموزنده اخلاقی سروده شده است به چشم می‌ خورد .

برگزاری مجازی بزرگداشت شمس و مولانا
امسال با توجه به شیوع کرونا ، مراسم بزرگداشت شمس تبریزی و مولانا جلال‌الدین محمد بلخی به صورت مجازی برگزار می‌شود. این مراسم توسط آثار و مفاخر فرهنگی امروز از ساعت‌ ۱۳ تا ۱۵ برگزار خواهد شد. حسن بلخاری، محمد بقائی ماکان، عباس جمال‌پور و مهدی محبتی از سخنرانان این مراسم هستند. علاقمندان می ‌توانند این مراسم را از طریق آدرس‌های زیر دنبال کنند:
https://www.skyroom.online/ch/farhang/anjomanmafakher
https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.