روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بلوای 350 خودروی لوکس در مسیر بهارستان :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191796
1399/07/02

بلوای 350 خودروی لوکس در مسیر بهارستان

سیل انتقادات به سمت نمایندگان مجلس یازدهم از زمانی روانه شد که برخی از نمایندگان مجلس برای خودروی صفر «دنا پلاس» آن هم به صورت قسطی و زیر قیمت ثبت نام کردند. در همین رابطه رئیس دیده بان شفافیت و عدالت طی مکاتبه ای خواستار عذرخواهی مجلس از مردم بابت تحویل ۳۵۰ خودروی لوکس به نمایندگان شد و از آنان خواست تا با بازگردان آن ها، خودروهای ارزان ‌تری را جهت خدمت جایگزین کنند. احمد توکلی رئیس این نهاد در نامه خود تصمیم مجلس در تامین خودرو را اشتباه ارزیابی کرده و از نمایندگان خواسته از این بابت از ملت پوزش بخواهند.
در نامه رئیس دیده بان شفافیت و عدالت آمده است: «علی (ع) که حجت بر ماست وقتی استاندارش میهمانی یک ثروتمند را می ‌پذیرد در نامه ‌ای تاریخی به او اعتراض می ‌کند که «گمان نمی کردم دعوت یک سورچرانی را بپذیری که ثروتمندان در آن استقبال می‌ شوند و بینوایان از شرکت در آن منع می ‌گردند» و برای حاکم اسلامی ویژگی‌ هایی
می‌ شمارد که از آن جمله شراکت با مردم در سختی‌ های معیشتی و همراهی با آنان در تلخی ‌های زندگی است که با توجه به شرایط سخت امروز که به تعبیر پیامبر (ص) سیاستمداران و عالمان مسئول اصلی آن هستند، نباید از همدردی غفلت شود. همین طور توصیه اکید حضرت امیر (ع) است که در برخورداری مادی خود را مقدم بر مردم قرار ندهید که در این صورت هلاکت آغاز می‌ شود».
توکلی در این نامه افزود: «قانون اساسی مجلس را در رأس امور و مستقل از دو قوه و فائق بر آن ها قرار داده است و قانون الزام می ‌کند که بودجه مجلس را خودِ مجلس پیشنهاد کند و دولت بدون تغییر آن را در لایحه بودجه بگنجاند. حکمت این استقلال، مقهور هیچ کسی نبودن در تصمیم گیری است و شرط حفظ این استقلال، استغنای نمایندگان از قوه مجریه در تمام انواع فعالیت‌ های نمایندگی است. یعنی نماینده در انجام وظیفه محتاج قوای دیگر نباشد حتی اگر برای مثال برای نماینده در همراهی وزیران، سفر داخلی یا خارجی پیش آید، در پایان سفر صورت حساب کلیه مخارج نماینده را مجلس به دولت بپردازد».
وی با بیان این که نمایندگی به اقتضای ذات خود و نیز فرهنگ سیاسی موجود کاری دشوار و کاهنده است، یادآورشد: «ایمنی و کارایی در انجام وظایف نمایندگی مردم، باید برایش فراهم باشد. پر واضح است که ایمنی و کارآیی مترادف با تجمل ‌گرایی و راحت طلبی نیست».
نماینده پیشین مجلس ادامه داد: «مدت زمانی که نماینده برای سرکشی به مردم حوزه انتخابیه یا سرکشی از حوزه های دیگر صرف می کند، ماهی یک بار به مدت ۱۰ روز است و معمولاً مسافت زیادی را طی می‌ کند. لذا خودروی نسبتاً ایمن که علی ‌القاعده کمتر خسته می ‌کند لازم است. مجلس مکلف است تامین این وسیله را بر عهده بگیرد ولی چرا خودروی دنا پلاس، با اضافات لوکس حداکثری؟ و چرا نماینده بهای آن را که نصف قیمت بازار است آن هم به صورت قسطی بپردازد و آن را مالک شود که بعضاً سر از بازار درآورد و یا در خدمت فرزند یا همسر قرار گیرد؟».
توکلی در این نامه تاکید کرد: «مجلس مکلف است برای نمایندگان شهرستان خانه‌ ای تهیه کند، این خانه باید در حدی باشد که چند میهمان از مراجعان را جای دهد. این مشکل برای نمایندگانی که از حوزه‌ های عشایری به مجلس می ‌آیند بیشتر وجود دارد. اما چرا آپارتمان۲۵۰ متری در سعادت آباد؟ امیر المومنین (ع) در همان نامه بازخواستش از ابن حنیف می‌فرماید: «فَاتَّقِ اللهَ یا ابْنَ حُنَیفٍ وَ لْتَکْفُفْ أَقْرَاصُکَ لِیکُونَ مِنَ النَّارِ خَلَاصُکَ» ای پسر حنیف از خدا پروا کن و باید با قرص‌ های نان خود بسازی تا از آتش جهنم رهایی یابی».
رئیس دیده بان شفافیت و عدالت در ادامه این نامه پیشنهاداتی را به شرح زیر ارائه کرده است:
«۱. مجلس تمام ۳۵۰ خودروی تحویل گرفته را بازگرداند و به جای آن خودروی پژو پارس یا کم و بیش در حد آن بخرد.
۲. خودرو امانت به نماینده داده شود و طبق عرف کارشناسی هزینه بنزین و تعمیرات به حساب خدمات نمایندگی ریخته شود
۳. به نماینده گفته شود که در پایان ۴ سال خودروهای امانتی با قیمت حراج به فروش گذارده
می ‌شود و نماینده در خرید در شرایط برابر، اولویت دارد.
۴. برای استفاده بیشتر و بهره‌ وری از وقت، نماینده اجازه داشته باشد برای حوائج خانوادگی از خودروی امانتی استفاده کند.
۵. برای سرکشی به حوزه انتخابیه هیچ نماینده ‌ای حق نداشته باشد از هیچ دستگاه حکومتی (بدون استثنا) خدمات حمل و نقل بپذیرد، و یا بدتر، از آنان بخواهد.
۶. وزارت کشور طی قراردادی که هزینه آن را ماهانه مجلس به وزارت کشور می‌پردازد، در حوزه انتخابیه یا سفر ماموریتی با مبدا حوزه نماینده مزبور، از ظرفیت موجود خودش، خدمات ارائه کند. باید خرید خودرو به دست فرمانداران برای این مقصود، به تایید وزیر کشور برسد. اسامی حوزه‌های برخوردار از این خدمت را هیئت رئیسه مجلس تعیین می‌کند.
۷. نماینده نباید از خودرو در حدی برای خانواده استفاده کند که عرفاً گفته شود خودروی مجلس به خانواده تعلق گرفته است یا در به کارگیری آن در حدی خست به خرج دهد که متهم شود می ‌خواهد در پایان ۴ سال خودروی سالمی داشته باشد».
وی در پایان این نامه تاکید کرد: «نمایندگان عزیز، رهبری این مجلس را مجلس انقلابی خوانده‌ اند. کاری کنید که این صفتِ اِکرامی به شما بیاید و مردم را به باور برساند».
بهانه جویی های جنجالی نماینده قزوین
اما این اظهارات رئیس دیده بان شفافیت در حالی مطرح می شود که نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی در سخنانی جنجالی گفت: من برای رفتن به مناطق کوهستانی و روستایی
شاسی بلند می خواهم.
لطف ا... سیاهکلی در پی واکنش برخی نمایندگان به طرح دریافت خودروی دنا پلاس به قیمت نصف بازار با اعلام این مطلب افزود: در دوره قبل نماینده‌ ها شاسی بلند گرفتند، من برای رفتن به مناطق روستایی شاسی بلند می‌ خواهم.
وی با اشاره به واکنش‌ ها به این خبر گفت: دولت به جای این که نمایندگان را در مقابل هجمه افکار عمومی قرار دهد، باید دفترکار، ماشین و نیروی انسانی بیشتری در اختیار نمایندگان بگذارد.
سیاهکلی با انتقاد از چنین طرح هایی افزود: واگذاری این امور به شکل هزینه ‌ای به نمایندگان غلط است.
نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نماینده می بایست هزینه های نیروی انسانی، دفتر و رفت و آمد را از جیب بپردازد و کار مردم را هم انجام دهد. اجاره چند دفتر، پرداخت حقوق پرسنل و رفت و آمد به همه نقاط نمایندگی بسیار پر هزینه است در حالی ‌که استانداران و فرمانداران همه این امکانات را در اختیار دارند؛ چرا باید شأن یک نماینده از یک بخشدار کمتر باشد و به او این امکانات را ندهند.نماینده منتخب اصولگرایان خاطر نشان کرد: این که یک نماینده باید هزینه‌ های این موارد را شخصاً بپردازد و در مقابل مورد هجمه رسانه و افکار عمومی هم باشد، حکایت خوردن همزمان چماق و پیاز است.ما از جیب خودمان ماشین می خریم و در طول ۴ سال این ماشین اسقاط می‌شود؛ آیا این درست است که این هزینه از جیب من نماینده باید پرداخت شود.
وی با گلایه از اینکه نوع خودروهای تحویلی نسبت به دوره های قبل تغییر کرده، تصریح کرد: من الان برای رفتن به مناطق روستایی در جاده های کوهستانی باید شاسی بلند در اختیار داشته باشم در حالی که در دوره گذشته ماشین های شاسی بلند به نمایندگان داده شد و اکنون هم این ماشین را اگر بفروشم با ۴۰۰ میلیون اضافه نمی توانم شاسی بلند بخرم.
این نماینده مجلس یاد آور شد: چند مدت پیش در منطقه چغور ماشینم خراب شد و مجبور شدم با تویوتا یکی از مدیران برگردم؛ این درست است که نماینده مردم پیاده باشد و سطح زندگی مالی ‌اش اندازه یک بخشدار منطقه نباشد.
وی بدون اشاره به سایر هزینه های پرداختی به نمایندگان، در خصوص جذب نیرو برای دفاتر نمایندگی هم اظهار کرد: امکان جذب نیروی اداری به شیوه جذب بین ۳ تا ۵ نفر فراهم است، ولی برخی نهادهای دولتی نیروهای خود را به شکل «مامور به خدمت» به دفاتر نمایندگی معرفی نمی کنند و همه موارد یعنی تحمیل هزینه اضافه به نمایندگان که باید از جیب شان برای خدمت به مردم پرداخت شود.
این نماینده مجلس در واکنش به اختلاف قیمت خودرو و اینکه چرا این امکان برای سایر مردم فراهم نیست، خاطرنشان کرد: این که نماینده باید هم پول ماشین را بدهد و هم سوار ماشین خود شود تا به مردم خدمت کند و هم باید توضیح دهد که چرا ماشین خریده؛ جای سئوال دارد. اگر این ماشین ها حتی با ۵۰ میلیون تومان در اختیار نمایندگان قرار می‌ گرفت باز هم نماینده متضرر می‌ شد چرا که باید همه هزینه ها شامل بنزین، هزینه تعمیر و نگهداری و افت ماشین را نماینده بپردازد و بعد از ۴ سال نیز ماشین اسقاط شود، در حالی که دولت باید همه امکانات لازم شامل ساختمان، ماشین و پرسنل را در اختیار نماینده قرار دهد.وی خطاب به مردم هم گفت: در اینجا باید مردم مدافع نمایندگان باشند و بگویند این نماینده سرش کلاه رفته چرا باید هم پول بدهد و هم فحش بخورد و هم ماشینش بعد از ۴ سال مستهلک شود.
نماینده اصولگرا در پاسخ به این پرسش که اقساط خودرو دریافتی به چه شکل است نیز گفت: تنها ۲ دو روز است که خودرو را تحویل گرفته ‌ام و به محض مشخص شدن مبلغ اقساط آن را اطلاع رسانی می‌ کنم.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.