روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
این یک سفسطه نادرست است که بگوییم آیین ها و اماکن مذهبی از بیماری مصون هستند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187297
1399/05/13

این یک سفسطه نادرست است که بگوییم آیین ها و اماکن مذهبی از بیماری مصون هستند

روزنامه اطلاعات نوشت: برخی مدعی هستند که آیین‌های مذهب و اماکن متبرکه، از شمول بیماری‌های مهلک و ویروس و این نوع بلایا مصون، بلکه مرکز شفا و تجلی صیانت از هر مرض و خطری هستند. پناهگاهی دارای معجزات‌اند و لذا نیازی به نگرانی و پیشگیری‌های عادی همانند اماکن و محلات معمولی ندارند. اما این سفسطه اساساً باطل و نادرست و دارای مقدمات منطقی غلطی است که موجب هلاکت برخی و آسیب به جمعیت‌های حاضر و ناظر خواهد شد. اعجاز و ارزش‌های دینی، خاص و محصول توجه و ایمان و اتصال معنوی هستند. حتی بیت‌الله الحرام، در غیاب این ایمان و توجه، تأثیری بر فرد نخواهد داشت و باید حقیقت را بپذیریم که ادیان برای تربیت انسان‌ها و توجه به ملکوت و ایمان به مبداء و معاد ابلاغ و تبلیغ شده‌اند.
طبابت و ریاضی و زیست‌شناسی و تاریخ و جغرافیا و دیگر علوم، برای تمشیت زندگی مادی پرداخته و به کار گرفته شده‌اند. حتی قبله‌یابی از برای اقامه صلوة و صحت جهت در نماز، بر اساس نجوم و دقایق ریاضی امکان‌پذیر است و این امر هیچ تصادمی با روح معنوی و زوایای اعتقادی ادیان و مذاهب ایجاد نمی‌کند. بنابراین، آنچه در این ایام لازم است، دست برداشتن از اعتقادات نیست. آیین‌ها، مقدمه و پوسته حقایق دینی‌اند. دین با عقل کاملاً سازگار است و «من حکم به العقل حکم به الشرع» علاوه بر این حفظ بدن و جان و سلامت، از اوجب واجبات است و حکم صریح آن است که «ولا تلقوا با یدیکم الی التهکله» هیچ‌کس حق ندارد جان خود یا مسلمانان و انسان‌های دیگر را کوچک و بی‌ارزش قلمداد کند. بیماری کووید ۱۹ یا کرونا، یک اپیدمی خطرناک و بسیار کشنده است.
هدف‌های دقیق انتخاب می‌کند و سن و سال نمی‌شناسد. تمامی اقشار و طبقات جامعه را درگیر می‌کند و اگر فکری برای پیشگیری و کنترل آن نشود، همه اقشار و طبقات جامعه را در بن بستی ناگزیر قرار می‌دهد. بنابراین، این امر اولویت عقل و دین و شیعه و سنی و پیروان دیگر ادیان در این لحظه از تاریخ است. ما نیز در حد و توان خویش باید تدبیر کنیم، مراقبه نماییم، بکوشیم و از تجارب دوست و حتی دشمن بیاموزیم تا راهکاری مجرب و مطمئن یافته شود.
به نظر می‌رسد لازم است بزرگان دین و روحانیون و رهبران سیاسی، در این زمینه بدون ملاحظه و بر اساس مصالح فوری و واقعی، مردم را متذکر شوند و برای صیانت و بهبود امور انذار دهند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.