روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم از 15 تیر ماه در فارس فقط در مناطق سفید :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184230
1399/04/14

اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم از 15 تیر ماه در فارس فقط در مناطق سفید

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ اهمیت پیشگیری از تنبلی چشم به حدی است که امسال بهزیستی کشور ابلاغیه ای را مبنی بر اجرای زودتر این برنامه با توجه به وضعیت پیش بینی شده کرونایی در پاییز، البته در شهرهای با وضعیت سفید کشور صادر کرد. در این باره سال های قبل غربالگری آبانماه آغاز می شد اما به گفته مدیر کل پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور امسال از 15 تیر ماه این برنامه مهم آغاز می شود.
مینو رفیعی با اشاره به هشدارهای وزارت بهداشت مبنی بر موج دوم بیماری کرونا در نیمه دوم سال از انجام زودتر آن البته در شهرهای سفید کشور آن هم با رعایت پروتکل های بهداشتی خبرداد.
کارشناس پیشگیری از معلولیت های بهزیستی فارس در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: قرار است برنامه غربالگری درمناطق سفید فارس با توجه به ابلاغ بهزیستی کشور از 15 تیر ماه اجرا شود.
جواد خوش نیت افزود: البته در این زمینه منتظر مجوز از ستاد کرونای استان هستیم و اگر چه از بهزیستی کشور ابلاغ اجرا آمده است اما دریافت مجوز و پروتکل ها از ستاد کرونا در استان نیز نیاز است.
وی گفت: در این باره اجرای برنامه شهرهای قرمز که بیشتر شامل مناطق جنوبی استان است فعلاً تا موقعی که قرمز اند به تعویق می افتد.
این کارشناس بهزیستی استان گفت: سال گذشته 194 هزار کودک در فارس معاینه گردیدند که 818 مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شدندو تحت درمان قرار گرفتند. افراد دچار دیگر اختلالات بینایی مثل عیوب انکساری نیز حدود 4 هزار و38 کودک بودند که برای برخی جراحی تجویز وتعدادی هم عینک تجویز شد.
به طور کلی سال گذشته از نابینایی وکم بینایی شدید 818 کودک مبتلا به تنبلی چشم در فارس پیشگیری شد. این کودکان به بینایی سنج و چشم پزشک ارجاع شدند تا اقدامات مداخله ای طبی برای آن ها صورت گیرد.
خوش نیت گفت: متاسفانه با وجود شناسایی به موقع این قبیل کودکان، برخی خانواده ها درمان را نیمه کاره رها می کنند در حالی که این بیماران باید تا 10 سالگی درمان شان پیگیری و به طور کامل انجام شود. این کودکان باید تحت نظر باشد تا تنبلی چشم آن ها عود نکند.این کارشناس بهزیستی استان گفت: بی اهمیتی برخی خانواده ها باعث می شود که درمان چشم کودک را را نا تمام بگذارند و بچه نابینا می شود. والدین اگر توجه نکنند سهل انگاری می تواند به نابینایی فرد منجر شود.وی افزود: امسال با توجه به شرایط کرونایی قرار شده به وسیله دستگاه‌های غربالگر بینایی در سطح استان که 22 مورد است این برنامه و فعلاً فقط در شهرهای سفید اجرا شود. برای پیشگیری از کووید 19 رویکردمان به سمت استفاده از دستگاه است تا فاصله بینایی سنج با کودک ووالدین همراه او حفظ شود.خوش نیت گفت: استفاده از تابلوی E چارت امسال در اجرای برنامه غربالگری تنبلی چشم ممنوع است. تعداد کودکان 3 تا 6 ساله در استان 180 هزار تا است که این بچه ها باید معاینه شوند و البته از اجرای برنامه در شهرهای قرمز استان فعلاً باید متولیان بهزیستی دست نگه دارند.
وی افزود: امسال انجام برنامه پیشگیری از تنبلی چشم در مهد کودک‌ها مثل قبل صورت نمی گیرد و مجتمع های بهزیستی که دستگاه غربالگر بینایی را دارند که در شیراز 2 مورد و 20 مورد در شهرستان های استان است این کار را انجام می دهند.
این کارشناس بهزیستی استان گفت: وقتی برنامه شروع شود مردم مناطق سفید استان از طریق سایت بهزیستی آدرس را می توانند پیدا کنند. به گفته مدیر کل پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور با توجه به این که برخی استان ها در وضع قرمز کرونا قرار دارند و پر خطر هستند، پروتکلی تهیه و به استان ها ارسال شده است. برنامه یاد شده امسال با دستگاه غربالگر انجام می شود تا فاصله یک متری بچه با غربالگر حفظ شود و هیچ تماسی برقرار نمی شود. در عرض چند ثانیه از این طریق غربالگری انجام می شود و در نتیجه میزان خطر کمتر است. اگر وضعیت کرونایی استانی قرمز باشد، ممکن است برنامه در تیر ماه در آن منطقه اجرا نشود تا سلامت کودک به خطر نیفتد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.